Ukończona renowacja paneli z fasady Auli UMK

Pięćdziesiąt lat od montażu panneau autorstwa Stefana Knappa na fasadzie Auli UMK został ukończony projekt ich renowacji. Ta charakterystyczna dekoracja powstała w związku z 500. rocznicą urodzin Mikołaja Kopernika.

Prace remontowo-konserwatorskie rozpoczęły się 31 lipca bieżącego roku. 170 m² panneau zostało zdjętych z elewacji Auli Uniwersyteckiej. Cała kompozycja składa się z 255 kwadratowych paneli, nad których renowacją pracowali zarówno pracownicy, jak i studenci Wydziału Sztuk Pięknych. W zeszłym tygodniu proces ten został ukończony, a dekoracja na powrót umieszczona na elewacji.

Podjęcie prac konserwatorskich nad panneau zainicjowała była dziekan WSP dr hab. Joanna Kucharzewska, prof. UMK. Razem z dr hab. Piotrem Niemcewiczem, prof. UMK, przygotowała program prac konserwatorskich, który był podstawą do rozpoczęcia działań przy panneau. Za prace konserwatorskie odpowiadała dr Anna Zaręba wraz z mgr Arlettą Piasecką, mgr Zuzanną Jarmulską, mgr Adamem Kaźmierczakiem oraz Damianem Rumińskim. Badania i prace konserwatorskie przeprowadzane były w Centrum Badań i Konserwacji Dziedzictwa Kulturowego UMK z udziałem dr Grażyny Szczepańskiej z Katedry Konserwacji-Restauracji Architektury i Rzeźby.

Kompozycja jest inspirowana Układem Słonecznym i ciałami niebieskimi. Dr Anna Zaręba zaznacza, że raczej niepoprawnym jest nazywanie tej struktury mozaiką, ponieważ nie jest ona wykonana w tej technice (chociaż z daleka może przywodzić na myśl właśnie taki rodzaj zdobienia). Dekoracja fasady Auli UMK jest wykonana w technice emalii. Więcej na ten temat można dowiedzieć się słuchając wywiadu z panią doktor zamieszczonego poniżej.

W jakim stanie była emalia autorstwa Stefana Knappa przed rozpoczęciem renowacji?

Jakie wymagania musi spełniać program prac konserwatorskich?

Ilu studentów pracowało nad renowacją panneau?

Ile jest takich elewacji w Polsce?

Co było największym wyzwaniem w tym przedsięwzięciu?

Po prawej dr Anna Zaręba obok emaliowanych paneli

Czytaj też: Urodziny Mikołaja Kopernika na UMK