Juwenalia z kulturą – scena przy DS 9!

Podczas tegorocznych Piernikaliów, studenci będą mieli okazję zająć czas oczekiwania na występy różnymi aktywnościami. Jako Radio Sfera przygotowaliśmy dla was wiele atrakcji!

Dla przypomnienia: W tym roku motywem toruńskich Juwenaliów są bajki. Wydarzenia, jak i sam pochód studentów będą nawiązywały do dobrze nam znanych animacji. Zachęcamy do przebrania się w swoje ulubione postacie!

Na głównej scenie zagrają takie gwiazdy jak Guzior, Happysad, Zalewski, a także zespoły wyłonione podczas bitwy kapel: ExperimentWielkie Ilości Piorunów Naraz.

Zobacz też: „Wybuchy to jest coś, co wszyscy chemicy najbardziej lubią”

Nie samymi wielkimi koncertami student żyje. Oprócz dużej sceny, na którą wejścia są biletowane, od środy aż do soboty 11 maja, przygotowano wiele wydarzeń za darmo, mających umilić czas oczekiwania na rdzeń imprezy. 9 maja odbędzie się Before Piernikaliowy w LABIE. W sam dzień trwania Juwenaliów będzie mieć miejsce wiele przeróżnych aktywności: bieg piwny, mecz w błocie, flanki, i wiele innych.

Startuje także strefa z kulturą, organizowana w różnych miejscach, przez Kotłownię (Centrum przy DS5), Kopernikański Ośrodek Integracji (Koło boiska Wembley), oraz Radio Sfera (scena przy DS9). W naszych wydarzeniach przysługuję wstęp wolny, natomiast w pozostałych trzeba wypełnić formularz. Liczba miejsc jest ograniczona, wiec należy się spieszyć! Pierwsze wydarzenia startują w ten piątek!

Śniadanie to, jak powszechnie wiadomo, najważniejszy posiłek dnia. Dostarcza nam siły już od samego poranka, a podczas Piernikaliów to w szczególności się przyda. Dlatego też zapraszamy na wspólne rozpoczęcie świętowania na Sferastycznym Śniadaniu w godzinach 10:00–12:00. Zrelaksujcie się na świeżym powietrzu i naładujcie baterie na zabawę. W tym samym czasie na scenie będzie na was czekać Poranna Gimnastyka prowadzona przez Rusankę – na co dzień studentkę pedagogiki i masażystkę w Studio Jogi w (s)Pokoju, prywatnie miłośniczka tańca, śpiewu oraz wszelkich form ekspresji. Pozwólcie się zarazić pozytywną energią już od samego rana!

O godzinie 12:00 „Za siedmioma sferami”. Zaczynamy cykl spotkań z naszymi gośćmi. Pierwszym z nich będzie Dr Jerzy Rafalski, astronom związany z toruńskim planetarium, pasjonat kosmosu i ciał niebieskich, znany popularyzator astronomii. Jest też autorem kilku książek popularnonaukowych dla dzieci. Porozmawiamy z nim o tematach związanych z jego działalnością na rzecz nauki, ale także o samej przestrzeni pozaziemskiej.

Kolejnego gościa nie trzeba przedstawiać. Znacie go na pewno ze słyszenia, oglądając takie klasyki dzieciństwa jak Madagaskar, Kung Fu Panda, Shrek czy Lilo i Stitch. Mowa o nikim innym, jak o aktorze dubbingowym, filmowym oraz teatralnym Jarosławie Boberku! O 14:00 odbędzie się spotkanie połączone z wywiadem, jeśli więc chcecie zobaczyć na żywo „głos dzieciństwa” lub też posłuchać ciekawostek o branży aktorskiej, zapraszamy.

Pół godziny przerwy, i zaczynamy z przytupem. 15:30, na scenę wchodzi Inner Sun Empire, świeżo założony zespół, w grungowo stonerowych klimatach. Trzech doświadczonych muzyków znanych fanom mocniejszego brzmienia w okolicach Borów Tucholskich, przez godzinę da akustyczny popis swoich umiejętności, a także zaprezentuje nam zgromadzony przez siebie materiał.

[Fot.: strona Inner Sun Empire na Facebooku]

Po chwili przywitamy Toruńską Orkiestrę Improwizowaną, miłośników swobodnej improwizacji. Podczas ich gry nie mamy tylko do czynienia z muzyką, ale też z pewnego rodzaju performencem. Do samego wydawania dźwięków nie służą tu tylko instrumenty, a wymyślne niekonwencjonalne przedmioty, jak taczka, czy wąż ogrodowy. Muzykę improwizowaną traktują zarówno jako środek wyrazu, most pomiędzy różnymi twórcami jak i głos zabierany w społecznych kwestiach.

Informacje o wszystkich wydarzeniach organizowanych w ramach Piernikaliów uzyskać można na facebookowym profilu organizatorów.

[Fot.: Facebook Piernikalia Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu]