Echo lutni z Jozefem van Wissemem [ZAPOWIEDŹ]

Połączenie muzyki dark folk, experimental, neoclassical wraz z brzdękiem barokowej lutni? Tę awangardową kombinację instrumentalną będziecie mogli usłyszeć w sobotę (25.05.) podczas koncertu holenderskiego artysty Jozefa Van Wissema w toruńskim klubie NRD. Tego wieczoru muzyk zaprezentuje utwory ze swojego najnowszego albumu The Night Dwells In The Day.

Jozef van Wissem – kompozytor o mrocznej duszy

Jozef van Wissem to holenderski kompozytor, lutnista oraz gitarzysta tworzący sekwencje melodyczne oscylujące w klimatach niepokoju, czy hipnotycznego seansu. Wygrywane przez artystę kompozycje tworzą istną symfonię grozy. Przenoszą słuchacza w odłamy zamglonych cmentarzy, czy w przestrzenie wąskich barokowych uliczek.

Lutnista, podczas swojej solowej kariery, skomponował wiele płyt długogrających, w tym It Is All That Is Made (2009, Important Records), czy It Is Time For You To Return (2014, Crammed Discs). Artysta współtworzył także wiele projektów z innym muzykami, wśród nich z amerykańską wokalistą Zolą Jesus, podczas kreacji albumu Only Lovers Left Alive (2014, Atp Recordings), a także z Hilary Woods na najnowszej płycie The Night Dwells In The Day (2024, Incunabulum Records). Jozef van Wissem wkracza również w sfery kinematografii, projektując ścieżki dźwiękowe do ekranizacji. Jego ponure melodie z lutni wybrzmiały na przykład w kultowym horrorze „Nosferatu – symfonia grozy”.