Nowe szaty pielgrzyma — Scott Pilgrim zaskakuje [RECENZJA]

Kilka tygodni temu, gdyby ktoś mnie zapytał, co sądzę o Scotcie Pilgrimie,  powiedziałbym, że nie wiem, kto to jest. Po niedawnym seansie filmu z 2010 roku w reżyserii Edgara Wrighta zostałem oczarowany światem przedstawionym oraz postaciami. Niedługo później Netflix zapowiedział nowe anime w tym świecie i już wtedy wiedziałem, że będzie to dla mnie jedna z najważniejszych premier roku. Scott Pilgrim zaskakuje, jak mówi sam tytuł, to jazda bez trzymanki. Na każdym kroku stawia na głowie wszystkie schematy i pokazuje nam historię, do której będzie chciało się wracać.

Oczekiwać nieoczekiwanego

Serial opowiada o losach 23-letniego Scotta Pilgrima (Michael Cera), któremu pewnej nocy śni się kolorowo włosa dziewczyna. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie to, że niedługo później widzi ją na własne oczy na imprezie. Dowiaduje się, że nazywa się Ramona Flowers (Mary Elizabeth Winstead) i oboje dość szybko zakochują się w sobie. W tej całej beczce miodu łyżkę dziegciu stanowi tzw. Liga siedmiu złych byłych. Jest to grupa ex-partnerów Ramony, którą Scott musi pokonać, by mógł z nią być. Tutaj muszę się zatrzymać, bo odkrywanie tej historii samemu jest największą atrakcją całej produkcji. Każdy odcinek rozwija mitologię tego świata w sposób iście mistrzowski. Nigdy bym się nie spodziewał, że twórcy tak bardzo odejdą od komiksowego i filmowego pierwowzoru oraz dostarczą nam jeden z najlepszych animowanych seriali ostatnich lat. Dla fanów marki będzie to świetnie rozwinięcie motywów, a dla nowych widzów perfekcyjne wejście do świata Scotta i jego pokręconych towarzyszy.

Gatunkowo jest to połączenie komediowego young adult z historią z nurtu whodunnit, gdzie staramy się rozwikłać zagadkę. Jaka to zagadka i czego konkretnie dotyczy, dowiadujemy się dość szybko, więc większość czasu spędzamy właśnie na samej intrydze. Ta struktura pozwala na dogłębne poznanie postaci z otoczenia Ramony i Scotta. Jest to o tyle istotne, że postacie poboczne w swoich poprzednich wcieleniach były dość jednowymiarowe, a tu każdy zyskał wyraźną osobowość.

Trochę inne oblicze Toronto

Serial o dziwo trochę w tytule nagina prawdę, bo przez większość czasu ekranowego nie śledzimy losów Scotta, a właśnie dziewczyny z jego snów — Ramonę. Dzięki temu poznajemy ją bliżej, a także widzimy konkretne wydarzenia z jej perspektywy. Głównie mam tutaj na myśli relacje między nią, a jej byłymi, gdzie znajduje się grono naprawdę barwnych indywiduów jak np. Lucas Lee (Chris Evans), Matthew Patel (Satya Bhabha) czy Gideon Graves (Jason Schwartzman). Każdy z nich to zupełnie inna para kaloszy, co sprawia, że wszyscy znajdą tu postać, z którą będzie im się łatwo sympatyzowało.

Scott Pilgrim Takes Off' Anime Voice Cast and Characters, Guest Stars -  Netflix Tudum
[Fot. Netflix Tudum]

Oprócz “ramonowej” części są również Scott i jego przyjaciele, którzy również za sprawą dłuższego metrażu dostają bardzo dobre wątki. Scott jest dość naiwnym człowiekiem, który dopiero z czasem dojrzewa do tego, aby być w poważnej relacji i nie tylko. Jednak z drugiej strony nie można odmówić mu dużego uroku i posiadania takiej dziecięcej radości z życia. Jego paczka natomiast nie ma zbyt rozbudowanych story-arców, skupiają się często na jednym motywie. Jednak patrząc na to, że np. w filmie występowały na przełomie 2 lub 3 planu to nawet takie mini sekwencje sprawiają, że ten świat nie stoi w miejscu. Cały w swoim blasku błyszczy jednak tutaj Wallace Wells (Kieran Culkin), najlepszy przyjaciel Scotta, którego charyzma i zadziorność jest wyczuwalna od razu. Jest on też bohaterem, który sprawiał, że śmiałem się najwięcej podczas oglądania. Jego cięte riposty i kąśliwe komentarze na długo zostaną mi w pamięci. Przy tym wszystkim warto zaznaczyć, że w anime wraca obsada z filmu z 2010 roku i wszyscy są w swoich rolach idealni. Nie mogę znaleźć w głowie postaci, która brzmiałaby źle lub u której czułbym dysonans.