„Większość rzeczy, które robimy w życiu, nie ma sensu”. Wywiad z Kamilem Staniszkiem [PODCAST]

Fanatyk muzyki, dziennikarz, pisarz, kolekcjoner komiksów i instruktor sztuk walki. Toruń odwiedził przy okazji spotkania autorskiego, na którym promował swoją najnowszą powieść – Pętlę. Kamil Staniszek podczas swojej wizyty odwiedził również redakcję Sfery. W podcaście, którego możecie wysłuchać poniżej, porozmawialiśmy o większości jego pasji.

Z najnowszą książką Kamila Staniszka – Pętlą – słuchacze Sfery mogli zapoznać się przy okazji dyskusji o tej powieści nagranej przez naszych radiowców. Pojawiła się wtedy również informacja o spotkaniu z autorem, które odbyło się 9 maja w bibliotece Wydziału Humanistycznego.

Na spotkaniu autorskim poruszone zostały wątki, dotyczące warsztatu pisarza. Na samym początku rozmowy, prowadzący zadał pytanie o analogie, które występują pomiędzy horrorem a muzyką metalową. Staniszek potwierdził, że między tymi kwestiami znajdują się elementy współmierne – jak nieprzewidywalność, dynamika, groza. Co zaskakuje – autor tak jak jest wielkim miłośnikiem metalu, tak nie jest entuzjastą horrorów. Nie czytał nigdy Stephena Kinga, nie orientuje się w zależnościach tego gatunku, lecz mimo tego jego dzieła są wiarygodne, nie ma w nich zbieżności i przewidywalności. Być może to właśnie dzięki natchnieniu muzycznemu, jego teksty są idealnie „horrorowe”.

Fot.: profil Kamila Staniszka na Facebooku

Analizując fabułę „Pętli”, można dostrzec, że Kamil Staniszek jest pisarzem nadzwyczaj chaotycznym, lecz ów chaos bardzo pozytywnie oddziałuje na jego twórczość literacką. Tworzy on bowiem teksty surrealistyczne, przepełnione groteską, dziwnością, brzydotą. Spontaniczność bardzo mu w tym pomaga, gdyż autor zdecydowanie na kartach powieści potrafi zaskoczyć. Jak sam stwierdza – jest narzędziem do stworzenia historii o postaciach. Zaznacza, że momentami sam jest zaszokowany postępowaniem swoich bohaterów. Rozpatrując te czynniki, pasuje do niego określenie „autora intuicyjnego”. Jest pisarzem, który płynie przez opowieść, nie ma gotowych momentów kulminacyjnych – one po prostu się dzieją.

Z racji, że Kamil Staniszek jest personą kojarzoną zarówno z dziedziną muzyczną (w internecie znany jest pod pseudonimem Maria Konopnicka), jak i twórczością literacką, widownia była zróżnicowana. Natomiast rozmowa była tak dobrze wyważona, że zarówno pasjonaci literatury, jak i ostrych dźwięków byli usatysfakcjonowani.

Podcast

Przed spotkaniem autorskim Kamil Staniszek zjawił się w studiu Sfery, gdzie rozmawiał z redaktorem radia – Kacprem Chojnowskim.

Materiał współtworzyli Kacper Chojnowski i Małgorzata Chabowska.