Niby banalne, ale skomplikowane – historia ubiorów w kulturze łużyckiej

czapka

Na co dzień raczej nie zastanawiamy się, skąd wzięły się kroje ubrań, rozmaite tkaniny i kolory. Jest to jednak niezwykle istotna część naszej kultury i historii. Mieliśmy sposobność poszerzyć naszą wiedzę na ten temat, uczestnicząc w wykładzie Stroje szare czy kolorowe, wełniane czy lniane? Czyli jak to z ubiorami w kulturze łużyckiej bywało.

Stroje naszych przodków

Co nosili nasi przodkowie? To z pewnością ważne zagadnienie, które frapuje od wieków zarówno archeologów, jak i miłośników odzieży, a czasem także po prostu ciekawych świata ludzi. Pytanie to niesie za sobą szereg zaskakujących odpowiedzi. Co więcej, poznać je może każdy, bo wykłady na ten i wiele innych tematów dotyczących historii są dostępne dla wszystkich zainteresowanych.

Nowa inicjatywa

Studenckie Koło Archeologii Epok Brązu i Żelaza UMK niedawno rozpoczęło swoją działalność. Jego celem jest popularyzacja i rekonstrukcja życia codziennego i rzemiosł właśnie epoki brązu i żelaza. Gościnny wykład o strojach tych okresów został poprowadzony przez dr Magdalenę Przymorską-Sztuczkę, która jest aktywną rekonstruktorką w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie.

Co jest według pani doktor najbardziej fascynujące w archeologii ubioru?

Przeszkody na drodze archeologów

Na wykładzie była mowa o tym, jak odtwarza się stroje populacji łużyckiej w Polsce. Pozornie błahe zagadnienie skrywa wiele pułapek. Najczęściej obiektów poszukuje się w miejscach pochówków. Tutaj jednak jest największy problem, ponieważ często dochodziło do palenia ciał. Nieliczne dobrze zachowane szczątki pochodzą z nieco młodszych epok, na przykład dziewczynka z Drwęcka.

Znalezione w wykopaliskach artefakty dają wiele informacji, lecz nadal mniej niż te znalezione w kręgach kulturowych takich, jak duński czy alpejski. Stopień mineralizacji tkanin często nie pozwala na trafną analizę chemiczną barwników zawartych w tkaninie. Jeśli chodzi o inne kręgi kulturowe w Europie, barwniki zostały lepiej zachowane. Można się jednak tylko domyślać, czy dotarły do nas drogą handlu.

Czytaj też: Spotkanie naukowe w Instytucie Archeologii UMK

Inne źródła informacji

Na terenie Polski są najczęściej znajdowane przepaski czołowe z guziczkami z brązu i zawieszkami skroniowymi. Oprócz pochówkowych artefaktów archeolodzy czerpią informację z ceramiki, a konkretnie z odcisków tekstylnych oraz z antropomorficznych zdobień.

Nadzieja w młodych ludziach

Słuchaczom został przekazany ogrom informacji. Wykład nie trwał długo, ale był szalenie ciekawy i przystępny, a przy tym nie zabrakło szczypty humoru. Owszem, archeologowie napotykają mnóstwo problemów podczas ustalania, jak wyglądała przeszłość tekstyliów. Profesorowie są jednak pełni optymizmu i wiary w to, że przyszłe pokolenia badaczy odkryją więcej artefaktów.

O działalności Studenckiego Koła Archeologii Epok Brązu i Żelaza UMK więcej mówi jego prezes, Hanna Połeć.