Kto zagra na Mystic Festival 2024?

Muzyka metalowa niejedno ma imię. Sposobów i podgatunków, które można wykorzystać, by w jej ramach wyrazić swój przekaz, jest właściwie nieskończenie wiele. Z takiego założenia wychodzi Mystic Festival, który w czerwcu po raz kolejny w ramach jednej imprezy połączy zupełnie różną muzykę.

Mystic Festival swój początek miał w 1999 roku. W ciągu kilku edycji w ramach imprezy wystąpiły zespoły takie jak Iron Maiden, Slayer czy Emperor. Po ponad dziesięciu latach przerwy Mystic wrócił na koncertową mapę Polski w 2019 roku. W krakowskiej Tauron Arenie fani metalu mieli możliwość zobaczyć m.in. Within Temptation, Amon Amarth czy Testament.

Od trzech lat impreza odbywa się w Gdańsku. Teren Stoczni przy Martwej Wiśle na kilka dni zmienia się w pięć festiwalowych scen. Dwie z nich to kluby – B90 oraz Dizzly Grizzly, pozostałe to sceny plenerowe. Podczas dwóch ostatnich edycji wystąpiły takie zespoły jak Judas Priest, Ghost, Mercyful Fate, Gojira, Sleep Token, Electric Wizzard czy Lucifer.

Zobacz też: Mystic Festival 2023 – część 1: Warmup Day i Dzień 1 [RELACJA]

Perturbator podczas Mystic Festival 2023 [Fot.: Małgorzata Chabowska]

Mystic Festival 2024 – kto wystąpi?

Na festiwalu ponownie nie zabraknie różnorodności. W kilku przypadkach ogłoszeni wykonawcy muzycznie odlegli są od klasycznie rozumianego metalu. Znajdziemy wśród nich uprawiającą mroczny i melancholijny folk Chelsea Wolfe czy nawiązujących do pierwotnego brzmienia rock 'n’ rolla Twin Temple. Nie zabraknie także przedstawicieli elektroniki w postaci rodzimej Zamilskiej czy szwedzkiej grupy Trepaneringsritualen.

Zróżnicowanie składu Mystic Festival 2024 pokazują zespoły, które prezentują nowsze odmiany muzyki metalowej i zdobywają serca młodszej publiczności. Na ich czele znajdziemy Brytyjczyków z Bring Me The Horizon, którzy będą główną gwiazdą soboty. Tego samego dnia wystąpią reprezentanci Niemiec na Konkursie Piosenki Eurowizji w 2023 roku – Lord Of The Lost. Zaskakujący może okazać się występ Japonek z Hanabie, prezentujących własną wersję metalcore’u. Nowe podejście do nu-metalu przedstawią Blackgold czy ten.56.

Liczną reprezentację na festiwalu otrzyma stoner w różnych odsłonach. Głównym miejscem, z którego płynąć będą te przesterowane dźwięki będzie scena Desert, z High on Fire, GraveyardOrange Goblin jako kluczowymi nazwami poszczególnych dni. Na większych scenach zagrają także Grecy z Villagers of Ioannina City oraz Niemcy z Kadavar.