Plany na filmowy luty z „Niebieskim Kocykiem”

Kino Niebieski Kocyk

Kiedy już wybrzmiały wszystkie możliwe kolędy, po słoikach z Wigilii nie ma już śladu, a świąteczne sweterki wylądowały w szafie – przychodzi to, czego studenci nie lubią najbardziej: sesja! Czas leci nieubłaganie, a wraz z nim nadchodzą kolejne wyzwania, z którymi muszą mierzyć się studenci. Warto jednak pamiętać, żeby pozwolić sobie w tym okresie na niezbędny odpoczynek. Co powiecie na seans w kinie studenckim?

Luty w „Niebieskim Kocyku”

Luty jest napiętym miesiącem w kalendarzu każdego studenta. W ramach odpoczynku od notatek i książek warto wybrać się do kina i przeżyć filmowe historie, które pozwolą na przeniesienie się do niecodziennych światów oglądanych na dużym ekranie. To wszystko oferuje Kino Studenckie „Niebieski Kocyk”, którego działalność sięga 1996 roku. Od lat niestrudzenie prezentuje świeże pozycje prosto z międzynarodowych festiwali, jednak nie zamyka się na nieszablonowe gatunki, a w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego, organizuje spotkania z ludźmi kina i zachęca do dyskusji po seansach.

O planach na filmowy luty oraz wyznacznikach przy tworzeniu repertuaru opowiedział Kajetan Szmul, zarządzający Kinem Studenckim „Niebieski Kocyk”

Seanse odbywają się w każdy wtorek miesiąca o godzinie 19:00.

„Ferrari” – reż. Michael Mann [06.02.]

Kadr z filmu „Ferrari” w reż. Michaela Manna.

Kino miesiąc rozpoczyna 6 lutego seansem, który od początku do końca trzyma widza w napięciu. Mowa o filmie „Ferrari” w reżyserii Michaela Manna. Obraz opowiada o słynnym Enzo Ferrarim, byłym kierowcy rajdowym, który musi zmierzyć się z najtrudniejszym momentem swojego życia. Firma, budowana od dekady, wraz ze swoją piękną małżonką (Penelope Cruz), przeżywa ogromny kryzys i stoi nad nią widmo bankructwa. Nie jest to jednak koniec problemów, bowiem wielkim ciosem okazuje się śmierć jego syna. Były rajdowiec decyduje się postawić wszystko na jedną kartę i wziąć udział w jednym z najtrudniejszych wyścigów na świecie. Ma przed sobą, liczący ponad 1500 kilometrów, wymagający rajd przez całe Włochy, znany jako Mille Miglia.

Tylko zwycięstwo jest w stanie zagwarantować mu ocalenie firmy, a więc stawka, jaką może ponieść Enzo jest bardzo wysoka. W głównej roli zobaczymy Adama Drivera, zdobywcę nagrody dla najlepszego aktora za film „Ferrari” na toruńskim festiwalu Camerimage.

„KOS” – reż. Paweł Maślona [13.02.2024.]

Kadr z filmu „Kos” w reż. Pawła Maślony.

Następny wtorek – 13 lutego – pokaz filmu „KOS” w reżyserii Pawła Maślony. Najnowszy obraz twórcy błyskotliwego „Ataku paniki”, zabiera widzów prosto do wydarzeń z wiosny 1794 roku, kiedy to w naszym kraju sytuacja była mocno niestabilna. Nadzieję na przyszłość stanowił powrót do Polski generała Tadeusza „Kosa” Kościuszko (w tej roli znakomity Jacek Braciak), który miał w planach wzniecić powstanie przeciwko Rosjanom. Jednak do tego niezbędne było zmobilizowanie polskiej szlachty i chłopów. Splot wydarzeń to połączenie niepokornego kina akcji z wątkami komediowymi, które ukazywane są poprzez grę pozorów, w jakiej zmuszeni są uczestniczyć bohaterowie.

Film Maślony został doceniony na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, zdobywając główną nagrodę – Złotego Lwa.

„Akademia Pana Kleksa” – reż. Maciej Kawulski [20.02.]

Kadr z filmu „Akademia Pana Kleksa” w reż. Macieja Kawulskiego.

20 lutego to z kolei czas na wejście do świata pełnego magii i dziecięcej fantazji. Wyczekiwany seans filmu „Akademia Pana Kleksa” (reż. Maciej Kawulski), to uwspółcześniona wersja klasycznej bajki Brzechwy, którą bez wątpienia wielu pamięta jako wspomnienie swojego dzieciństwa. To propozycja, przemawiająca swoją treścią i formą do najmłodszych, ale i wchodząca w dialog ze starszymi widzami, którzy wciąż pamiętają kultową ekranizację z lat 80. Wydarzenia ukazane na ekranie skupiają się wokół postaci pozornie zwykłej dziewczynki – Ady Niezgódki – która trafia do tytułowej Akademii, zarządzanej przez nieco szalonego Pana Kleksa (w tytułowej roli Tomasz Kot). Poznaje przy tym świat bajek, wyobraźni i dziecięcej kreatywności.

„Biedne istoty” – reż. Yórgos Lánthimos [27.02.]

Kadr z filmu „Biedne istoty” w reż. Yórgos Lánthimo.

Ostatni wtorek lutego (27.02.), zapowiada się niesamowicie ze względu na wybór tytułu, jaki zostanie wyświetlony w kinie „Niebieski Kocyk”. Ten wieczór będzie należał do „Biednych istot”, za które odpowiada wizjoner kina Yórgos Lánthimos. To niesamowita opowieść o ewolucji Belli Baxter (Emma Stone), młodej kobiety, która zostaje przywrócona do życia przez genialnego i niekonwencjonalnego naukowca, doktora Godwina Baxtera (Willem Dafoe). Bohaterka uczy się wszystkiego od nowa, posiada w sobie ciekawość świata, która doprowadza ją do walki o równość i niezależność. W poszukiwaniu nowych doznań wyrusza w burzliwą i pełną przygód podróż przez kontynenty w towarzystwie sprytnego i rozpustnego prawnika, Duncana Wedderburna (Mark Ruffalo).

Repertuar na luty 2024 w Kinie Studenckim „Niebieski Kocyk”.

Koszt seansu od lat pozostaje bez zmian: 12 zł –  bilet studencki i 14 zł – bilet normalny. „Niebieski Kocyk”, mieści się w budynku ACKiS „Od Nowa” przy ul. Gagarina 37A.

Na seanse obowiązują również rezerwacje biletów. Jeśli chcecie mieć pewność, że bilety będą na was czekały, to napiszcie z prośbą o rezerwację na adres mailowy kina: kocyk@umk.pl lub za pośrednictwem Messengera na faebookowym fanpage’u kina.