Cudze chwalicie, swego nie znacie. Wystartował 48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

Czas rozpocząć święto polskiego kina!

Uroczysta gala otwarcia 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych za nami. Oficjalne rozpoczęcie, tradycyjnie już, miało miejsce w Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Zaproszonych gości przywitali dyrektor festiwalu Leszek Kopeć oraz dyrektorka artystyczna, Joanna Łapińska, dla której jest to pierwsza edycja, gdy pełni tę rolę.

fot. Anna Bobrowska (FPFF)

Dyrektor festiwalu Leszek Kopeć w swoim wystąpieniu.

„Ten festiwal będzie nacechowany szczególnym ciepłem, serdecznością i dobrą pogodą, którą też udało mi się załatwić na dzisiaj”

– mówił witając gości dyrektor Leszek Kopeć.

Wypowiedź Joanny Łapińskiej, dyrektorki artystycznej festiwalu.

„To absolutnie święto polskiego kina. Święto całej branży filmowej. Chciałbym, aby w Gdyni było miejsce na dialog pokoleniowy, na różnorodność i przestrzeń do rozmów”

– zapowiedziała Joanna Łapińska, debiutująca w roli dyrektorki artystycznej.

Podczas gali nie zabrakło też zaskoczeń. Występ, którego nikt się nie spodziewał okazał się być szczególnie wzruszający dla jednego z twórców filmowych zaproszonych do Gdyni.

Specjalnie na tę okazję został też przygotowany występ artystyczny, będący specjalną niespodzianką dla Allana Starskiego, który jest tegorocznym laureatem „Platynowych Lwów” za całokształt twórczości. Orkiestra złożona z muzyków ukrytych wśród publiczności, ze wsparciem osób zaangażowanych w tworzenie gdyńskiego festiwalu, z zaskoczenia zagrała dwa utwory zadedykowane uznanemu scenografowi.

fot. Anna Bobrowska

Nie był to jednak przypadkowy wybór, zaprezentowano piosenki „Ach jak przyjemnie” oraz „Już taki jestem zimny drań”, z repertuaru jego ojca, Ludwika Starskiego – scenarzysty i autora tekstów piosenek, znanych szerokiej publiczności z kina przed- i powojennego. Bez wątpienia, była to wzruszająca chwila dla wybitnego artysty.

Na koniec na scenie pojawił się prezydent miasta Gdyni, Wojciech Szczurek.

Wypowiedź Wojciecha Szczurka, prezydenta miasta Gdyni.

„Ja życzę wszystkim twórcom, żeby doczekali takich chwil, kiedy po każdym filmie nastąpi eksplozja, oklaski, wielka satysfakcja, wzruszenie z oglądanych obrazów i będziemy mogli cieszyć się z bycia razem w naszym mieście”

– przywitał gości, po czym oficjalnie rozpoczął 48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych.

fot. Anna Bobrowska (FPFF)

Po seansie pierwszej festiwalowej kroniki filmowej, nadszedł czas na pamiątkowe zdjęcie ekipy odpowiedzialnej za dzieło „Doppelgänger. Sobowtór”, biorące udział w Konkursie Głównym. Po części oficjalnej odbył się pokaz wspomnianego filmu.

Przed nami niespełna tydzień przepełniony licznymi seansami filmowymi, spotkaniami z twórcami oraz wydarzeniami towarzyszącymi. Jest to czas, w którym cała Gdynia zamienia się w polską stolicę kina. Natomiast w sobotę, 23.09., zostanie ogłoszony tegoroczny zwycięzca „Złotego lwa” za najlepszy film w Konkursie Głównym.

Poniżej prezentujemy spot promocyjny tegoroczną edycję Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, będący zwiastunem złożonym z fragmentów wszystkich 16 filmów, biorących udział w Konkursie Głównym. Zachęcamy również do śledzenia gazety festiwalowej „Klaps”, w której każdego dnia pojawia się relacja z wydarzenia.

[Fot. Anna Bobrowska (FPFF)]
Relację przygotował: Kajetan Szmul