Graficzny zawrót głowy – GrafConf 2023

Po raz czwarty do centrum Torunia zawitała konferencja GrafConf, czyli wydarzenie stworzone przez projektantów dla projektantów. Prelekcje, warsztaty, konsultacje i wystawy, a to wszystko kręcące się wokół magii grafiki.

Zgodnie z zapowiedzią odwiedziłyśmy konferencję graficzną GrafKonf, która odbyła się 2 września w Centrum Kulturalno-Konferencyjnym Jordanki. Motywem przewodnim tegorocznej edycji był proces tworzenia, czyli wszystko od poszukiwania inspiracji i projektowanie, aż po pracę z klientem. Tłumy na miejscu mogły świadczyć o tym, że każdy stęsknił się za wydarzeniem. Nie dziwimy się, po trzech latach przerwy każdy by się stęsknił. Sale na prelekcjach były pełne, a Jordanki tętniły energią i inspiracją.

Miałyśmy przyjemność wysłuchania prelekcji Emila Tybury oraz Kuby „Enzo” Rutkowskiego. Na pierwszej dowiedziałyśmy się tworzeniu stron bez kodowania oraz zagadnieniach związanych z UX i UI. Drugi występ natomiast stanowił opowieść o życiu grafika, zarówno o tych dobrych jak i złych momentach. Był to potrzebny i motywujący wykład, pokazał w zabawny sposób, jak sobie radzić z problemami w pracy z klientami, deadline’ami i stresem.

Ale nie tylko prelekcjami człowiek żyje. Uczestnicy mieli też okazję wziąć udział w warsztatach praktycznych oraz konkursie, polegającym na znalezieniu miniatur obrazów z wystawy. Znalazca w nagrodę otrzymywał tę grafikę, oczywiście już większych rozmiarów. Przy sali prelekcyjnej można było natomiast odpocząć pijąc kawę, lub oddając się zakupom na stoiskach sprzedażowych. Można też było przetestować kilka modeli tabletów graficznych, jeśli ktoś się wahał nad kupnem.