Obchody Dnia GIS-u 2023

Dzień GIS-u, znany pod międzynarodową nazwą GIS Day, w tym roku przypadał 15 listopada 2023 roku. Obchodzony jest zawsze w trzecią środę listopada, w trakcie Tygodnia Świadomości Geograficznej. Jego kujawsko-pomorskie obchody odbywały się na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMK w Toruniu. Mogliśmy uczestniczyć w nich po raz 22.

Obchody dnia GISu zostały zapoczątkowane w 1999 roku przez Ralpha Madera, Amerykańskie Stowarzyszenie Geografów (AAG) oraz firmę Esri, która do dziś angażuje się w organizacje. Od tego czasu odbywają się co roku, z dwuletnia przerwa na okres pandemii. Z roku na rok wydarzenie cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

O tym czym jest GIS oraz jak może wyglądać tworzenie map za kilkanaście lat, opowiedział nam Grzegorz Górniak, jeden z prelegentów Dnia GIS-u.

W tym roku uczestniczyć w jego obchodach można było w aż 18 miastach w Polsce. Podczas prelekcji w Toruniu mogliśmy usłyszeć m.in. Weryfikacji jakości geodezyjnych baz danych czy wykorzystywaniu GISu na rzecz Odnawialnych Źródeł Energii (OZE). Pozwalały dowiedzieć się, jak istotny jest GIS w dzisiejszych czasach. Zawarto również informacje o jego praktycznym zastosowaniu. Odbyły się również warsztaty Geochacing dla każdego.