Finał Światowego Kongresu Kopernikańskiego na UMK

W dniach 12-16 września w Toruniu będzie miał miejsce finałowy akord Światowego Kongresu Kopernikańskiego. W przeddzień oficjalnego rozpoczęcia tego nietuzinkowego wydarzenia można było obejrzeć wystawę, podziwiać zbiór znaczków pocztowych czy skosztować potraw rodem z czasów Mikołaja Kopernika.

550 lat temu, w 1473 roku, urodził się Mikołaj Kopernik. Okrągła rocznica urodzin znanego astronoma stała się przyczynkiem do hucznego ich obchodzenia przez społeczność trzech, w tym toruńskiego, polskich uniwersytetów. W ciągu ostatnich miesięcy na uniwersytetach w Krakowie oraz Olsztynie miały miejsce wydarzenia, mające na celu zaprezentowanie rezultatów badań nad życiem naukowca, a także ukazanie wpływu jaki Kopernik wywarł na rozwój kultury, nauki i sztuki. Toruńskie zakończenie Światowego Kongresu Kopernikańskiego będzie spinało to wydarzenie symboliczną klamrą, ponieważ cykl, składających się na bogactwo kongresowych spotkań i dyskusji, rozpoczął się także w Toruniu. Do miasta przybędą badacze z całego świata, związani z takimi dziedzinami nauki jak astronomia, historia, literaturoznawstwo, medycyna, czy kulturoznawstwo.

Od 11 września także torunianie niezainteresowani nauką mogą przyłączyć się do świętowania urodzin Kopernika. Na toruńskim Starym Mieście, dzięki pracy historyka UMK prof. Jarosława Dumanowskiego, wybrane restauracje wprowadziły do swego menu dania zaczerpnięte z najstarszej polskiej książki kucharskiej. Dzięki tej naukowo-kulinarnej inicjatywie będziemy mogli skosztować kuchni z czasów astronoma. Lista restauracji biorących udział w tym projekcie znajduje się tutaj.