TOFIFEST – najbardziej niepokorny festiwal filmowy ponownie startuje w Toruniu!

Od 27 czerwca, przez kolejne sześć dni, będziemy mieli okazję obejrzeć dziesiątki filmów, uczestniczyć w spotkaniach z twórcami i do późnych godzina nocnych dyskutować w klubie festiwalowym. Zdradzamy, czego się można spodziewać po tegorocznym wydarzeniu.

21. Międzynarodowy Festiwal Filmowy TOFIFEST rozpoczyna się 27 czerwca i potrwa do niedzieli 2 lipca. Jak co roku, twórcy przygotowali moc atrakcji dla wszystkich miłośników dobrego kina. Przed nami wiele godzin projekcji filmów specjalnie wyselekcjonowanych na toruński festiwal. Produkcje są podzielone na kilka kategorii i przydzielone do konkretnych sekcji, m.in.: ON AIR, FROM POLAND, BELLA WOMEN, FORUM 2022/2023, GENIUSZE I MARZYCIELE, MUST SEE MUST BE, NIEPOKORNE, POLONICA. Godnymi uwagi wydarzeniami towarzyszącymi festiwalu są seanse pod gołym niebem, które w tym roku będą odbywać się zarówno na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego (Kino pod gwiazdami), jak i przy ulicy Podmurnej 4/6 w Końcówie.

Każda edycja posiada swój oryginalny motyw przewodni, który na plakatach w charakterystycznych różowych barwach, przypomina o trwaniu festiwalu. Tegoroczny bohater, Emmet Brown, to główna postać z filmu Powrót do przyszłości w reżyserii Roberta Zemeckisa, która ma zabrać widzów w nostalgiczną podróż do lat 80. XX wieku, gdy królowały kasety VHS (i odtwarzane z nich po wielokroć) filmy z nurtu Kina Nowej Przygody. Ten szalony naukowiec pokazał na ekranie, że ograniczenia nie istnieją, a jego maszyna pozwalająca na podróże w czasie, do dziś stanowi przykład podążania za uporem i konsekwencją w „odkrywaniu nieodkrytego”. Twórcy festiwalu przygotowali dla widzów zrekonstruowane cyfrowo seanse całej trylogii filmów z serii Powrót do przyszłości, które będą wyświetlane na dużym ekranie.

Serdecznie zapraszamy do wyruszenia wspólnie z nami w filmową podróż, wykraczającą daleko poza granice wyobraźni – mówi dla Tofifestu Kafka Jaworska, dyrektorka festiwalu. – Tym bardziej że rok jest szczególny, obchodzimy bowiem 550. rocznicę urodzin wybitnego matematyka, ekonomisty i przede wszystkim astronoma, który „wstrzymał słońce, ruszył ziemię”, a w czasach sobie współczesnych swoim odkryciem zmienił oblicze świata.

Projekcje trzyczęściowego klasyka, to jedna z możliwości odświeżenia sobie klasyków kinematografii. Na wszystkich widzów lubiących grozę i nutkę niepokoju, czekają seanse horrorów z lat 80. Kolejną propozycją są filmy reżysera Tima Burtona, którego twórczość cechuje bardzo rozpoznawalny klimat opowieści z dreszczykiem.

Fot.: materiały prasowe.

Cały repertuar z wyszczególnionymi kategoriami oraz lokalizacjami, gdzie odbywać się będzie dana projekcja, znajdziecie na stronie festiwalu.

Podczas uroczystej Gali otwarcia 21. MFF TOFIFEST zostaną wręczone statuetki Złotego Anioła. W tym roku uhonorowani zostali: Magdalena Zawadzka laureatka Złotego Anioła dla Damy Polskiego Kina oraz Eryk Lubos, który otrzyma nagrodę Złotego Anioła za Niepokorność Twórczą.

Serdecznie zachęcamy do śledzenia informacji pojawiających się na naszej stronie, dotyczących 21. MFF TOFIFEST i uczestniczenia w projekcjach filmowych.