Czarno białe święto: obchody Dni Grzegorza Ciechowskiego

W najbliższą sobotę w ACKiS Od Nowa odbędzie się koncert specjalny poświęcony pamięci Grzegorza Ciechowskiego – legendy polskiej sceny new wave, frontmana toruńskiej formacji Republika. Z okazji obchodów Dni Grzegorza Ciechowskiego na fanów zespołu oraz mieszkańców Torunia czeka wiele wydarzeń kulturowych.

W tym roku święto w kolorach czarno białej flagi – stanowiącej symbol fanów zespołu jest obchodzone w Toruniu wyjątkowo hucznie. Weekend z inicjałami G.C. rozpoczniemy w piątek o godzinie 19 w CKK Jordanki koncertem „Ciechowski Symfonicznie” w wykonaniu Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej. Od dzisiaj do soboty muzykę Grzegorza Ciechowskiego usłyszycie także z głośników umieszczonych w miejskich tramwajach. W sobotę o godzinie 15:00 w dworze Artusa premiera instalacji Archiwum G.C.
Punktem kulminacyjnym całego weekendu będzie Koncert Specjalny Pamięci Grzegorza Ciechowskiego, który rozpocznie się o godzinie 20:00 w ACKiS Od Nowa.

Grzegorz Ciechowski to postać ważna zarówno dla Torunia, o którym zawsze mówił jako swoim miejscu na Ziemi, jak i dla Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, na którym Ciechowski ukończył Polonistykę. To właśnie w Od Nowie Republika dawała swoje pierwsze koncerty, wielokrotnie później powracając na scenę Akademickiego Centrum Kultury i Sztuki. Tam odbędzie się też koncert specjalny poświęcony pamięci Obywatela G.C.

Kliknij, aby posłuchać artykułu w wersji radiowej!

Szczyl wykona utwory Ciechowskiego

Na koncercie upamiętniającym Grzegorza Ciechowskiego zaproszeni artyści wykonują swoje aranżacje utworów lidera Republiki. Podczas koncertu zostanie także wręczona Nagroda Artystyczna Miasta Toruń im. Grzegorza Ciechowskiego. Tegorocznym lauretem nagrody został Szczyl. Debiut Gdyńskiego rapera „Polska Floryda” okrył się już złotem, a najnowsza płyta 8171 – wydana 2 miesiące temu zbiera przychylny odbiór.

Mimo młodego wieku autora, jego twórczość jest dowodem niezwykłej dojrzałości i świadomości artystycznej, wymieszanej ze świeżością nowej fali polskiego hip-hopu. Nagrodę im. Grzegorza Ciechowskiego otrzymał za fascynującą muzyczną podróż, w której rap jest tylko punktem wyjścia, za wyłamywanie się z gatunkowych schematów, wyczulenie na szczegół, magię kosmosu małych spraw; za autentyzm, szczerość i wierność wartościom, w czasach, w których króluje pozerstwo i blichtr. Wreszcie – za ujmującą wrażliwość i… czułość wyznania, że raperzy też płaczą.

Swój wybór argumentowała kapituła

Co ciekawe to pierwszy raz, kiedy nagrodę im. Grzegorza Ciechowskiego została przyznana hip-hopowemu wykonawcy. Wcześniej laureatami zostawali artyści kojarzeni głównie ze sceną alternatywną: Ralph Kamiński, Mela Koteluk, The Dumplings.

Oprócz koncertu w sobotę o godzinie 15 odbędzie się premiera instalacji w piwnicach Dworu Artusa. Archiwum G.C. to audio-instalacja upamiętniająca Grzegorza Ciechowskiego. Wśród eksponatów znajdą się między innymi nieudostępniane dotąd rękopisy, fotografie, nagrody fonograficzne czy przedmioty użytkowe należące do Grzegorza Ciechowskiego. Materiały pochodzą z domowej kolekcji Anny Skrobiszewskiej – wdowy po muzyku oraz archiwum fotograficznego Iwony Muszytowskiej-Rzeszotek.