Artshop – artyści artystom w trudnych czasach

Schodząc w dół ulicy Mostowej w Toruniu można dostrzec jeden budynek, za którego drzwiami dzieje się sztuka. Wnętrze PERSa (bo o nim mowa) ozdobione jest różnymi ilustracjami, printami, grafikami, tworzonymi przez zasłużonych lokalnych artystów. Pieczę nad tymi wytworami kultury pełni komis sztuki Artshop, a za jego kształt odpowiadają Piotr Czyż oraz Andrzej Poprostu.

Logo Artshop, źródło: Facebook Artshop

Artshop należy do fundacji Studio M6. Powstała, by „ratować perłę architektoniczną Torunia”, czyli kompleks średniowiecznych kamienic przy Mostowej 6. Z kolei, o początkach komisu sztuki mówi Andrzej Poprostu.

Początkowym założeniem Artshopu była współpraca z twórcami związanymi z Toruniem. Chodzi tu o pomoc w czasach pandemii, a także promowanie lokalnych artystów i ich dzieł. A jak to wygląda teraz?

Z pewnością kawiarnia PERS wyróżnia się na tle innych miejsc tego typu. Osoby działające na rzecz Artshopu dbają o klimat tego miejsca, zdobiąc je dziełami swoimi, swoich podopiecznych, a także organizując wernisaże. Z tego powodu przewija się tam wiele osobistości ze świata sztuki, zarówno dopiero rozpoczynających swoją przygodę, jak i tych bardziej znanych w artystycznym półświatku. Przez ponad 2 lata działalności o Artshopie robiło się (i nadal robi) coraz głośniej.

Dzięki Artshop można nabyć obrazy do swojego domu, czy to Andrzeja Poprostu, Piotra Czyża, a także innych współpracujących artystów. Od 2020 roku przez komis sztuki przewinęło się wielu malarzy, ilustratorów czy tatuatorów, którzy wystawiali w PERSie swoje dzieła.

A jakie są plany na dalszą, a także bliższą przyszłość? Dla zainteresowanych działaniami i ofertą Artshopu powinna być to niezwykle cenna informacja!

Dodatkowe informacje i prace do nabycia znajdziecie na stronie internetowej Artshopu.

Materiał: Bartosz Nawrocki

[fot. Facebook Artshop, Pixabay]