Post Mortem po raz dwunasty

Po niepewnościach związanych z trwającą do niedawna pandemią toruński festiwal Post Mortem w pełni wraca do żywych. Po przekładanej kilkukrotnie jedenastej edycji nadeszła pora na kolejną, dwunastą odsłonę. Piętnastego czerwca w ramach imprezy wystąpi litewski zespół Ervde, a towarzyszyć im będą polskie kapele – Ugory, MAG oraz Mound.

Post Mortem to odbywająca się cyklicznie od 2015 roku toruńska inicjatywa, która zrzesza wykonawców grających w klimatach post/sludge/black/doom metalu. Przez lata działalności na deskach klubu NRD zaprezentowały się między innymi takie zespoły jak Fleshworld, Dom Zły, Downfall of Gaia czy O.D.R.A. W ramach dwunastej edycji wystąpią:

Mound

Koncerty otworzy powstały w 2016 roku gdański zespół Mound. Ich muzyka to połączenie black, post i doom metalu. Posiadają jedno EP – Bane oraz album Pharisaism. W swoim rodzinnym mieście otwierali między innymi koncerty Belzebong, Dopelord, Krzty, Dopethrone czy White Ward (który został w ostatniej chwili odwołany ze względu na pandemię).

MAG

Toruński kwartet powstał w 2018 roku. Nagrali do tej pory jeden długogrający album zatytułowany po prostu MAG (2020, Piranha Music). Muzyka MAGa to doom metal osadzony na brzmieniu zbliżonym do Electric Wizzard z black metalowymi elementami. W skład zespołu wchodzą muzycy związani z innymi toruńskimi zespołami, jak Megalomorfus, Stuffiness czy Diuna. W tekstach dotykają tematów związanych z okultyzmem, magią oraz prozą H.P. Lovecrafta.

Ugory

Ugory to poznański kolektyw, który na żywo występuje w różnych konfiguracjach osobowych. Stworzyli kilka mini albumów, w tym między innymi Późne lato, Matko Ciszy czy Wstręt, split z Soil Troth oraz płytę długogrającą Padlina. Pod nazwą Wydech nagrali utwór Żurawie, który znalazł się na ścieżce dźwiękowej do gry Cyberpunk 2077 (na stacji radiowej Ritual FM). W swojej tematyce zespół porusza problem „polskiej wsi oraz występującej w niej patologii, zwyczajów, codziennego życia oraz pracy” (cytat za Bandcampem zespołu). Mają za sobą liczne koncerty z zespołem Dola, który wystąpił na poprzedniej edycji Post Mortem. Obracają się klimatach drone/sludge metalu.

Erdve

Litewski zespół Erdve powstał w 2018 roku. Do tej pory nagrali dwa wypełnione mieszanką black/sludge metalu i hardcore’u albumy – Vaitojimas (2018) oraz Savigaila (2021, oba wydane przez Season of Mist). W swojej ojczyźnie zaliczyli występy u boku Misþyrming czy Downfall of Gaia. Wizyta w Toruniu nie będzie jedynym koncertem grupy w Polsce – zespół wystąpi również we Wrocławiu i Krakowie u boku Dom Zły The Dog.

Wydarzenie odbędzie się w środę 15 czerwca w klubie NRD znajdującym się w Toruniu przy ulicy Browarnej 6. Bilety w cenie 40 zł nabyć można przez platformę GoOut. Wejściówki dostępne będą również na bramce klubu w dniu koncertu w cenie 50 zł (o ile wcześniej nie zostaną wyprzedane).

Więcej informacji na temat koncertu uzyskać można na facebookowej stronie wydarzenia.

Czasówka koncertu:
18:30 – drzwi