Radio Sfera UMK

Gramy swoje, po studencku!

Bartosz Zmarzlik wygrywa IMME 2022 w Toruniu

W niedzielę 02.04.2022 r. na toruńskiej Motoaranie odbył się kolejny turniej  Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostw Ekstraligi – IMME. Szesnastu zawodników z topowych klubów z najwyższej ligi żużlowej w Polsce rywalizowało o miano tego najlepszego. Okazał się nim aktualny wicemistrz Świata – Bartosz Zmarzlik, reprezentant Moje Bermudy Stal Gorzów.

Historia IMME

Pierwsze zawody Indywidualnych Mistrzostw Ekstraligi rozegrane zostały w 2014 roku, w Tarnowie. Wówczas triumfatorem okazał się Emil Sajfutdinow. Rok później na stadionie im. Alfreda Smoczyka w Lesznie najlepszy okazał się inny Rosjanin–Grigorij Łaguta. W 2016 roku uciesze miejscowej publiczności, zawody wygrał Krystian Pieszczek, wówczas reprezentant Zdunek Wybrzeża Gdańsk.

Kolejny turniej, w 2017 roku wygrał Leon Madsen, a następnie Patryk Dudek. Dwa lata później pierwszy swój triumf w tych rozgrywkach zanotował Bartosz Zmarzlik. Przez ostatnie trzy lata, turniej odbywał się na toruńskiej Motoarenie, a  dwa z nich zgarnął Zmarzlik, w następnym sezonie był to Australijczyk Jason Doyle. Natomiast te zakończone niedawno po raz trzeci trafiły do żużlowego CV Zmarzlika.

Oficjalny plakat wydarzenia na Facebook’u IMME 2022 im. Zenona Plecha

Kolejny turniej, w 2017 roku wygrał Leon Madsen, a następnie Patryk Dudek. Dwa lata później pierwszy swój triumf w tych rozgrywkach zanotował Bartosz Zmarzlik Przez ostatnie trzy lata, turniej odbywał się na toruńskiej Motoarenie. Drugie zwycięstwo podczas IMME zgarnął Zmarzlik, zaś w następnym sezonie był to Australijczyk Jason Doyle. Podczas zakończonych niedawno rozgrywek triumfował po raz trzeci reprezentant Moje Bermudy Stal Gorzów.

Toruńska Motoarena jak zwykle była idealnie przygotowana do zawodów

Zmarzlik znowu górą!

Do ostatnich zawodów po raz kolejny przystąpiło 16. zawodników: Martin Vaculik, Maciej Janowski, Wiktor Lampart, Jakub Miśkowiak, Leon Madsen, Bartosz Zmarzlik, Tai Woffinden, Dominik Kubera, Janusz Kołodziej, Mikkel Michelsen, Nicki Pedersen i Jason Doyle. Wśród nich znalazło się miejsce dla gospodarzy For Nature Solutions Apator Toruń: Roberta Lamberta, Patryka Dudka, Jacka Holdera, Pawła Przedpełskiego oraz rezerwowych: Krzysztofa Lewandowskiego i Denisa Zielińskiego.

Bieg nr 7 od lewej, w kasku żółtym Robert Lambert, kask biały Bartosz Zmarzlik i w kasku czerwonym jedzie Janusz Kołodziej

Po fazie zasadniczej liczącej 20 biegów, najwięcej punktów na koncie mieli Bartosz Zmarzlik (13) i Nicki Pedersen (12). To właśnie oni wywalczyli bezpośredni awans do finału. Stawkę kończącego biegu finałowego uzupełnili Leon Madsen i Tai Woffinden, zwycięzcy odpowiednio półfinału pierwszego i drugiego. W ostatniej gonitwie IMME po zaciętej walce, po złoty laur sięgnął Bartosz Zmarzlik. Na drugim miejscu uplasował się Tai Woffinden, a na trzecim Leon Madsen.

Pełna klasyfikacja zawodów dostępna na oficjalnej stronie Speedway Ekstraligi.
[zdjęcie wyróżniające: Jarosław Pabijan, grafika: oficjalne materiały organizatorów]