O!POLE – Sfera On The Road #13

Za górami, za lasami… a nie, to nie ta historia.

Spróbujmy jeszcze raz! W zachodnio-południowej Polsce, niedaleko, bo godzinę od granicy z Czechami, leży miasto, które kojarzy się “historycznie z okresem wyczekiwania na festiwal”. Mowa oczywiście o Opolu, mieście muzyki, tańca i zabawy. Zanim jednak opowiem Wam na temat owego festiwalu, chcę podzielić się swoimi wrażeniami i odczuciami związanymi z miastem, w którym żyję od dwudziestu trzech lat.

Opole rozwija się na moich oczach. To miasto, które codziennie zaskakuje mnie zmianą. Z początku nie dostrzegałam tego jak kwitnie, jednak, gdy wyjechałam na studia do Torunia i wracałam do Opola raz na jakiś czas, spacerując po moim mieście, bywały momenty, że stawało się one nie do poznania. Teraz przez sytuację lockdownu, sytuację, z którą mierzy się każdy z nas, rzadko wybieram się do centrum miasta, więc zmiany, które w nim zachodzą, są dostrzegalne na pierwszy rzut oka.

Moje miasto zawsze będzie mi się kojarzyło z wysokością, a to przez fakt, że pół życia mieszkałam na 9 piętrze z widokiem na wielką, podświetloną literę M (McDonalds). Dorastając, zaczęłam poznawać Opole nie tylko z legend i opowieści dorosłych, ale zaczęłam samodzielnie wchodzić w interakcję z miejscami mniej i bardziej znanymi. I tak, chcę Wam pokazać właśnie moje Opole, miasto, miejsca, w których przebywałam i przebywam do tej pory.

Zacznę od opolskiej wyspy, która niezależnie od pory roku jest ukojeniem dla miejscowych i turystów. Jeżeli jesteś miłośnikiem przyrody, wewnętrznej harmonii czy po prostu odpoczynku, wyspa Bolko, to punkt obowiązkowy na mapie Opola. Na wyspie znajduje się opolskie ZOO, które przed powodzią, w 1997 roku, było uznawane za najpiękniejsze w Polsce. Obecnie, ZOO pięknie rozkwita i z roku na rok przybywa mu nowych lokatorów.

Fotografia: Wyspa Bolko, Miasto Opole

Fotografia: Zoo Opole, Facebook Zoo Opole

Kolejnym, bardziej miejskim punktem na mapie, jest amfiteatr i sąsiadująca z nim wieża piastowska. Amfiteatr ten od 1963 roku pokazywany jest w telewizji, ze względu na, tu niespodzianka, festiwal polskiej piosenki. Obiecałam, że opowiem co nieco na temat festiwalu, a więc:
– festiwal nie odbył się tylko raz, w 1982 roku
– trzykrotnie nie odbył się on w planowanym terminie,
– co roku podczas festiwalu, Opole tętni życiem, a w barach czy na ulicach, można spotkać gwiazdy estrady z całej Polski,
– festiwal trwa trzy dni, a podczas tych trzech dni można posłuchać znanych artystów, debiutów i pośmiać się z występujących kabaretów,
– obecnie w amfiteatrze, znajduje się Muzeum Polskiej Piosenki, które jest bardzo nowoczesne i w sposób interaktywny przekazuje zwiedzającym wiedzę na temat festiwalu,
– za dobrych czasów, miejscem noclegowym dla mniej znanych muzyków, był dom studenta uniwersytetu opolskiego, a ponieważ festiwal odbywał się w czerwcu, większość studentów miała skrócony rok akademicki.

Amfiteatr w telewizji wydaje się być duuuuuży. W rzeczywistości, stojąc na widowni, jest on mały i skromny. To jednak nie zmienia faktu, że jest bardzo ładny. Kameralności dodaje mu fakt, że po ostatnim remoncie, ubyło co czwarte miejsce.

Fotografia: Amfiteatr Tysiąclecia, Miasto Opole

Opole to również stawek Barlickiego, przy którym można usiąść, obserwować grającą fontannę i napić się w restauracji naszego ulubionego, złotego trunku.

Fotografia: Stawek Barlickiego, Miasto Opole

Idąc ze stawku Barlickiego w stronę miasta przez most, zobaczyć można opolską Wenecję, która ma swój urok, szczególnie nocą.

Fotografia: Opolska Wenecja, Miasto Opole

Opolski rynek, jest na kształcie kwadratu, w centralnej części znajduje się ratusz, a dookoła stoją piękne kamienice. Niedawno, obok ratusza, postawiony został pomnik Kazimierza I Opolskiego. Rynek wieczorami tętni życiem.

Fotografia: Rynek opolski, fly4free.pl

Opole to miasto i znacznie więcej! Nie jestem w stanie wypisać wszystkiego, co warto tu zobaczyć, dlatego zachęcam KAŻDEGO do przyjazdu i zapoznania się na własną rękę z urokami tego miasta!

DO ZOBACZENIA!!