Jubileuszowy JAZZ Od Nowa Festival

Przed nami 20. odsłona JAZZ Od Nowa Festival. Jak co roku, Toruń na kilka dni zabrzmi w rytmach jazzu, a na scenie AKCiS Od Nowa oraz Auli UMK powitamy nietuzinkowych gości, takich jak Jan „Ptaszyn” Wróblewski czy Michał Urbaniak.

W środę 25 lutego rusza kolejna edycja najbardziej jazzowego festiwalu w Toruniu. Znajdą tutaj coś dla siebie zarówno miłośnicy klasycznego jazzu, jak i sympatycy jego najnowszych nurtów. Program tegorocznego wydarzenia zapowiada się obiecująco.

Czterodniowe wydarzenie rozpocznie koncert trio Shifa, które choć w takiej konfiguracji koncertuje od niedawna – w jego skład wchodzi trójka zaprzyjaźnionych od lat muzyków. Charakteryzuje ich wielostylowość – w kompozycjach znajdziemy zarówno odwołania do muzyki folkowej, jak i elementy klasyki. Na scenie pojawi się również Thomas Galliano – francuski perkusista, który na swoim koncie ma współpracę z tak znanymi jazzmanami, jak Rick Margitza, czy Devron Douglas. W Toruniu stanie na czele międzynarodowego kwartetu.

Czwartkowy wieczór otworzy Rafał Gorzycki, pianista, perkusista oraz kompozytor, który dotychczas nagrał aż 21 autorskich albumów. W 2007 roku prestiżowy, amerykański portal jazzowy All About Jazz przyznał mu tytuł The Best Coming Premiere za album pt. Realium. To jednak nie koniec wybitnych osobistości tego wieczoru. Posłuchamy również Daniel Toledo Quartet, który z pochodzenia jest ekwadorczykiem. Podczas licznych tras koncertowych (nie tylko po Europie) występował z takimi artystami, jak Johnem Bkacwell, czy Perico Sambeat.

W piątek w pierwszej kolejności zaprezentuje się Sławek Janicki, którego możecie kojarzyć, oprócz wieloletniej jazzowej działalności, jako szefa słynnego Mózgu. Dawny członek takich yassowych legend jak Trytony czy Mazzoll & Arythmic Perfection wystąpi wraz ze śpiewaczką gardłową Sainkho Namtchylak. Będzie awangardowo, jak to w jazzowe piątki. A na drugie danie – trio RGG oraz Verneri Pohjola. Tu będziemy mieli więcej spokoju, przestrzeni i refleksji, w sam raz na ochłonięcie po pierwszym koncercie, ale jednocześnie, aby nie zapomnieć, że jesteśmy na festiwalu jazzowym.

Sobota to jak zawsze najmocniejszy dzień i – nie będziemy Was oszukiwać – najbardziej oczekiwany przez nas. Bo oto na deskach auli UMK zaprezentuje się Jan „Ptaszyn” Wróblewski – człowiek legenda, twórca jednych z najważniejszych płyt polskiego jazzu (Sprzedawcy glonów czy Flyin’ Lady), prowadzący audycję Trzy Kwadranse Jazzu w Trójce, no i przede wszystkim – człowiek, który gra już od ponad pięćdziesięciu lat! Czy naprawdę potrzebujecie jeszcze rekomendacji? Ale spokojnie, po Ptaszynie wystąpi dla Was inna ważna osobistość polskiego jazzu – Michał Urbaniak. Muzyk, który w Polsce grał z większością tuzów polskiego i międzynarodowego jazzu: Chick Corea, Herbie Hancock, Miles Davis, Czesław Bartkowski, Urszula Dudziak, Wojciech Karolak… A propos tego ostatniego – on również wystąpi wraz z Urbaniakiem, więc tym bardziej warto zobaczyć to starcie dwóch gigantów jazzu, którym towarzyszyć będzie Michael Patches Stewart oraz Frank Parker. A jak będzie Wam mało to na deser w Od Nowie wystąpi kwartet – Adam WendtWojciech NiedzielaZbigniew Wrombel oraz Marcin Jahr. Ekipa Jazz Od Nowa Festival zadbała w tym roku o to, abyście zapamiętali ten wieczór (no i sam festiwal) na długo.

Nie mogło oczywiście zabraknąć również wydarzeń towarzyszących. W środę 26 lutego możemy zapoznać się z wystawą poświęconą Tomaszowi Stańko – polskiemu trębaczowi i kompozytorowi jazzowemu. Andrzej Tyszko pokazuje na fotografiach artystę, jego emocje, rozwój i przede wszystkim wieloletnia przyjaźń, jaka połączyła fotografa i kompozytora. Szczegółowe informacje dotyczące wystawy dostępne są na stronie wydarzenia na Facebooku.

Sprawdźcie nasze relacje z poprzednich edycji festiwalu: 2018 część 1, 2018 część 2, 2019 część 1, 2019 część 2, 2019 część 3 oraz śledźcie nasz profil na Facebooku oraz Instagramie podczas tegorocznego święta jazzu. Szykujemy dla Was ciekawe materiały!

[fot. oficjalna strona festiwalu na FB]

Autorami tekstu są Julia Marszewska i Piotr Grabski.