547. urodziny Kopernika – Święto Uniwersytetu 2020

Wyjątkowy dzień dla wszystkich pracowników, studentów, jak i absolwentów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Święto Uniwersytetu, jak co roku, rozpoczęto od uroczystego złożenia kwiatów pod pomnikiem Mikołaja Kopernika na Rynku Staromiejskim.19 lutego, w Auli UMK, zostały wręczone odznaczenia państwowe i uniwersyteckie, a także tytuły Honorowego Profesora i Ambasadora UMK.

Tegoroczne Święto Uniwersytetu jest szczególne, dzięki równoczesnemu celebrowaniu pierwszego Dnia Nauki Polskiej, o którym więcej przeczytać można TUTAJ.

Urodziny patrona naszej uczelni są okazją do podsumowania działalności władz uniwersytetu oraz zastanowienia się nad tym, jaki plan zostanie wdrożony w życie w bieżacym roku.  Warto również pamiętać o szykujących się zmianach w szeregach władz rektorskich. Wybory nowego rektora odbędą się 12 marca 2020 roku. O tym, jak będą one przebiegać mówi dr. hab. Marcin Czyżniewski – rzecznik prasowy Uniwerstetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Rok 2019 to ważny czas dla Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. W rozmowie z dziennikarzami, Jego Magnificencja Rektor prof. Andrzej Tretyn podkreślał, że najważniejszym punktem w jego 8-letniej kadencji był moment mianowania toruńskiej uczelni Uczelnią Badawczą o prestiżowym znaczeniu na mapie Polski. Wraz z wielkiem wyróznieniem łączą się wielkie dotacje na naukę. Szczegóły zdradził obecny rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika – prof. Andrzej Tretyn.

Czy wspomniane dotacje to „zastrzyk” gotówki od państwa, czy może istnieje inny sposób na przekazanie środków na rozwój nauki?

Ważnym punktem ceremonii było uroczyste wręczenie szczególnego wyróżnienia UMK Convallaria Copernicana – w tym roku został nim uhonorowany wybitny fizyk prof. dr hab. Józef Szudy. W swojej przemowie zawarł nie tylko podsumowanie swojej działności naukowej, ale i również chwilę historycznej refleksji nad studenckimi czasami.

Tradycyjnie podczas uroczystości obchodów Święta Uczelni przyznane zostały również tytuły Honorowych Profesorów UMK, przedstawieni zostali nowi Ambasadorowie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz wręczono dyplomy nowym doktorom habilitowanym i doktorom. Pełną listę uhonorowanych można znaleźć TUTAJ.

Posted in UMK