Torunianie przeciwko nienawiści i przemocy

Śmierć prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza wstrząsnęła opinią publiczną. Niespodziewany i brutalny akt bezmyślnej przemocy wywołał spontaniczne wiece ludzi połączonych sprzeciwem wobec aktów nienawiści.

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Gdańsku zmarł dzisiaj Paweł Adamowicz. Prezydent Gdańska padł ofiarą ataku nożownika w trakcie ceremonii zamknięcia 27. Finału WOŚP. Do tragicznego wydarzenia odniósł się w trakcie specjalnie zwołanej konferencji prasowej Jurek Owsiak.

W trakcie tej samej konferencji Owsiak, od 1993 roku przewodniczący działaniami dobroczynnymi Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, ogłosił opuszczenie stanowiska prezesa zarządu WOŚP.

W efekcie druzgocącego aktu przemocy, do jakiego doszło w Gdańsku, o godzinie 18 w wielu miastach Polski zwołano spontaniczne wiece przeciwko nienawiści i przemocy. Toruński protest odbył się na rynku Staromiejskim przy pomniku Mikołaja Kopernika. Wśród podniosłej atmosfery zdarzały się gorzkie słowa.

Zgromadzeni na rynku oddali hołd zmarłemu dziś prezydentowi Gdańska, między innymi przez zapalenie zniczy. Wiec został zainicjowany przez Toruński Strajk Kobiet, a także Kujawsko-Pomorski oddział KOD.

Tragiczna śmierć Pawła Adamowicza sprawiła, że wielu polaków zjednoczyło się w akcjach przeciwko nienawiści i agresji. Prezydent Torunia Michał Zaleski zobowiązał dyrektorów toruńskich szkół do przygotowania i przeprowadzenia lekcji  dotyczących tzw. „mowy nienawiści”.Szczegóły przybliża Magdalena Stremplewska, rzecznik prasowy prezydenta miasta Torunia.

Lekcje poświęcone uwrażliwieniu na mowę nienawiści mają odbyć się również w szkołach w całej Polsce między innymi we Wrocławiu i Białymstoku.

[materiał dźwiękowy: kręcioła.tv; Kinga Łabińska, Julia Starachowska]
[zdjęcie: Justyna Kłosińska]