„Zmiany rewolucyjne, wprowadzane w sposób ewolucyjny”, czyli KRASP o Ustawie 2.0

Czym jest ustawa 2.0, w jaki sposób zostanie wprowadzona i co tak naprawdę zmieni w funkcjonowaniu polskich uczelni wyższych? Między innymi na takie tematy rozmawiali rektorzy ponad 100 uczelni podczas Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

12 i 13 października do Torunia przyjechało ponad stu rektorów uczelni wyższych w celu wyjaśnienia wszelkich wątpliwości na temat projektu ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym. Po raz pierwszy Uniwersytet Mikołaja Kopernika zorganizował posiedzenie Prezydium oraz Zgromadzenie Plenarne Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. W czwartek obecny był również wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. O charakterze ustawy mówi profesor Jan Szmidt, Rektor Politechniki Warszawskiej, Przewodniczący KRASP.

Jak podkreślają członkowie KRASP jednym z największych problemów jest niewiedza pracowników uczelni, co tak naprawdę ustawa ma zmienić. Problem pojawia się zarówno wśród pracowników niższych szczebli jak i wśród dziekanów. Takie konferencje mają dać rektorom wiedzę, dzięki której rozwieją wszelkie wątpliwości swoich pracowników. O szczegółach mówi profesor Wiesław Bielawski, Rektor SGGW w Warszawie, Wiceprzewodniczący KRASP.

Najważniejsze jest dokładne zapoznanie się ze zmianami, które ustawa przewiduje. Jej główne punkty wyjaśnia profesor Wiesław Banyś z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Honorowy Przewodniczący KRASP.

Ustawa 2.0 nie była jedynym tematem rozmów podczas konferencji. Miłym akcentem było wyróżnienie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika przez Polską Komisję Akredytacyjną. O certyfikatach mówi JM Rektor UMK Andrzej Tretyn.

Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) została powołana 7 czerwca 1997 roku przez rektorów 73 szkół wyższych. Obecnie zrzesza ona 108 szkół wyższych, w tym 12 uczelni niepublicznych.

Materiał przygotował Stanisław Janowski i Maria Nowak.