Zbliża się Etniczny Zawrót Głowy

radio sfera umk

Kapela Ze Wsi Warszawa, Bubliczki, Avalon, Omphalos Tribe, Spicy Orient – wystąpią w klubie Od Nowa 12. kwietnia. Poza występami przewidziano także warsztaty i jarmark rękodzieła.

Festiwal powstał z inicjatywy młodych ludzi, którzy chcą wzmocnić promocję kultury w regionie Kujaw i Pomorza, a także w innowacyjny, ciekawy sposób namówić do szerszego odbioru muzyki korzeni. Festiwal sprzyja rozwijaniu tolerancji i dialogu międzykulturowego.

W trakcie festiwalu wystąpią:

KAPELA ZE WSI WARSZAWA

Grupa istnieje od 1997 roku. Na jej repertuar składają się awangardowe interpretacje muzyki tradycyjnej, szeroko pojętego terenu Mazowsza. Mimo wierności tradycyjnym technikom gry i śpiewu, pełne inwencji wykonania dawnych utworów brzmią zaskakująco awangardowo i są w pełni zrozumiałe dla współczesnego odbiorcy. Choć w instrumentarium kapeli słyszymy tradycyjne instrumenty – skrzypce, cymbały, baraban, bęben obręczowy – brzmią one wyjątkowo nowocześnie a muzycy nie boją się zestawiać ich choćby z DJ’ami. Kapela ze Wsi Warszawa zagrała koncert w blisko czterdziestu krajach na pięciu kontynentach.

BUBLICZKI

BUBLICZKI to 7 osobowa grupa hulaszczo – muzyczna z kaszubskim rytmem i zachodniopomorskim zadęciem. Od 2007 banda Bubliczków miesza bałkańską energię, cygański spontan i żydowską aurę z polską i kaszubską treścią. Grając na największych scenach world music w Polsce, sieją spustoszenie i postrach wśród wszystkich amatorów bałkańskiego brzmienia. Panowie mają na koncie długogrający krążek pod sugestywnym tytułem „Opaa!” wydany w 2010 roku. W tym samym roku, zespół stworzył muzykę do spektaklu Łódzkiego Teatru „Pinokio”, pt „Historia Występnej Wyobraźni” na podstawie prozy Brunona Schulza. W krótkiej historii zespołu nie zabrakło oskarów i innych tego typu zaszczytów. W 2008 roku II miejsce na Mikołajkach Folkowych, w 2009 I miejsce na Nowej Tradycji (Festiwal Polskiego Radia) to najważniejsze dla zespołu wyróżnienia na rodzimej scenie folkowej. Zespół zagra przede wszystkim utwory z najnowszej – drugiej płyty „Trubalkan”. To muzyczna podróż po bałkanach, okraszona elementami folkloru kaszubskiego.

AVALON

Zespół istniejący od listopada 2004 r. Powstał w Toruniu, obecnie liczy 9 tancerek i 1 tancerza. Ich pasją jest taniec irlandzki, jego żywiołowość i skoczność. Zespół Inspiruje się tradycją irlandzką, ale przede wszystkim współczesnymi widowiskami tanecznymi oraz muzyką opartą na motywach folku irlandzkiego. Poprzez występy oraz organizowane zabawy taneczne grupa chce dzielić się z innymi radością, jaką niesie taniec. Wykonuje tańce według własnej choreografii, trenuje także tańce tradycyjne. Zespół uczestniczy w warsztatach, podczas których ćwiczy pod okiem doświadczonych tancerzy i nauczycieli tańca irlandzkiego. Trenuje, by pogłębiać swoje umiejętności i móc je zaprezentować szerszej publiczności.

WILLOW

Zespół pisze o sobie: Jesteśmy młodym toruńskim duetem czerpiącym inspiracje z szeroko pojętej muzyki folkowej. Wykonujemy zarówno standardy europejskiego folku, jak i piszemy własne kompozycje. Jesteśmy rodzeństwem, co często zdarzało się i nadal zdarza wśród wykonawców tradycyjnego grania. Ciężko powiedzieć kiedy wpadliśmy na pomysł wspólnego tworzenia, bo w naszym domu od zawsze było pełno rozmaitych dźwięków. Zespół ostatecznie zawiązał się w tramwaju, a nazwę zaczęliśmy obmyślać już godzinę później w kawiarni nad filiżanką owocowej herbaty. Wybór padł na wierzbę, która od wieków fascynowała tradycyjne społeczności na terenie Europy, Azji oraz Ameryki Północnej. Będąca prorokinią wśród drzew, której przypisywano magiczne moce, jest szczególnie bliska nieuchwytnej, emocjonalnej dziedzinie jaką jest muzyka. Jej kora tak jak dobra pieśń potrafi uśmierzyć ból, a szelest liści ukołysze do snu. Szczerze pragniemy, by nasza muzyka rozwijała się w tym kierunku i potrafiła łączyć ludzkie serca zamiast dzielić.

OMPHALOS TRIBE

Grupa Omphalos Tribe, to warszawskie plemię składające się z pasjonatek ATS-u w stylu propagowanym przez jego twórczynię Carolenę Nericcio. Styl ATS polega na grupowej improwizacji bazującej na porozumieniu pomiędzy tancerkami.Zespól istnieje od ponad dwóch lat a dziewczyny doskonalą swój warsztat na zajęciach Agaty Zakrzewskiej z The Siren Society oraz na licznych warsztatach. Ich staż taneczny i taneczne doświadczenia są bardzo różnorodne, ale łączy je wielki tribalowy entuzjazm.

SPICY ORIENT

Warszawski zespół entuzjastek tańca orientalnego, które pasjonują się nim od wielu lat i postanowiły połączyć siły, by przekazać innym swoją radość z tańca. W swoich choreografiach prezentują różne oblicza orientu: od klasycznego egipskiego folkloru po belly dance show oraz liczne fuzje.

Dodatkowo na uczestników czekają:

• warsztaty rękodzieła,
  • warsztaty tworzenia biżuterii,
  • wystawa „Za zasadą folkloru”,
  • jarmark rękodzieła.

Bilety: 25 zł w przedsprzedaży, 35 w dniu koncertu, dzieci do lat 12 wchodzą za darmo. Warsztaty tańca irlandzkiego bezpłatne, warsztaty soutache 15 zł (koszt zakupu materiałów).

Szczegółowe informacje na stronie www.etniczny.umk.pl.

Źródło: materiały organizatora