WOŚP 2024 ­– czy w Toruniu wszystko gra? [RELACJA]

32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy ruszył pełną parą! Już od wczesnych godzin Toruń zmotywował się do pomocy. Liczne atrakcje czekały na starówce, w galerii Copernicus, czy w Muzeum Artylerii. Porozmawialiśmy także z wolontariuszami i spytaliśmy ich o to, dlaczego pomagają.

W 2024 roku cała Polska zbiera na sprzęt do diagnozowania, monitorowania oraz rehabilitacji chorób płuc. Jak co roku główną osią, wokół której kręci się toruński finał, jest Rynek Staromiejski. Po raz pierwszy od ośmiu lat, w akcję ponownie włączyły się służby mundurowe, o czym również możecie usłyszeć i przeczytać na naszej stronie. Poza tym mnóstwo rozmów i ciekawych informacji, które zebraliśmy dla Was przez cały dzień. Zapraszamy do towarzyszenia naszym reporterom w dzisiejszym święcie ludzi wielkich serc.

Początek naszej relacji, to przypomnienie wczorajszego wydarzenia związanego z WOŚP. Toruńscy biegacze zrzeszeni w organizacji ParkRun Toruń wsparli Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy i zorganizowali bieg Policz się z Cukrzycą. Głównemu biegowi na 5 km towarzyszył również bieg na 550 m, który miał uczcić 550 rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Wydarzenie zaangażowali się również wolontariusze z organizacji Wędka, a w rolę wolontariuszek WOŚP wcieliły się działaczki Toruńskich Cielaków, które były przebrane za krówki.

Bartosz Błażejewski, człowiek czynu. Wiemy to, bo działał także w naszej Rozgłośni, opowiada o tym jak działa sztab przy toruńskiej Szkole Podstawowej nr 1. Uchyla rąbka tajemnicy, zdradzając WOŚP-ową kuchnię i tłumaczy, czym musi się wyróżniać osoba, która kwestuje zgodnie z zasadami prawa i Orkiestry.

Międzypokoleniowa sztafeta, choć patrząc na strój seniora rodu może właściwszym określeniem byłaby krucjata, wolontariuszy w toruńskim sztabie. Oczywiście porozmawialiśmy o Orkiestrze.

Rozmowa naszej reporterki z grającym corocznie z Orkiestrą przedstawicielem firmy transportowej. Od 10 lat wystawia ciężarówkę, z pewnością znaną mieszkańcom Torunia wspierającym styczniowe finały. Tak, tak, to ten wielki pojazd, który wszyscy oklejają serduszkami. Ich ilość starała się oszacować Weronika.

W sztabie zlokalizowanym w Szkole Podstawowej nr. 1 dzielnicowy Leopold Sobieraj, tłumaczył wolontariuszom zasady bezpieczeństwa. Policjant również czuwał nad bezpieczeństwem kwestujących.

Porozmawialiśmy z ekipą teatru Baj Pomorski, biorącą udział w pochodzie, na którego czele dumnie prezentował się żaglowiec The Globe. Statek został zbudowany do spektaklu Kopernik, granego latem w przestrzeni toruńskiego Starego Miasta. Parada z żaglowcem to nie jedyny sposób, w jaki ludzie teatru wspierają WOŚP. Posłuchajcie.

W ramach Finału WOŚP swoje eksponaty zaprezentowało Muzeum Artylerii. Na miejscu byli obecni między innymi przedstawiciele dwóch grup rekonstrukcyjnych. W obiekcie stworzono także miniaturową strzelnicę, z której bez większego sukcesu skorzystał nasz reporter.

Po raz kolejny w galerii Copernicus można było przepłynąć określony dystans na ergometrze wioślarskim. Zapowiada się na to, że Toruń, między innymi dzięki udziałowi wicemistrzyni olimpijskiej Katarzyny Zillmann w sztafecie, ponownie wygra w ogólnopolskiej klasyfikacji miast.

Jednym ze stałych elementów toruńskiego celebrowania WOŚP, jest Wielka Ściskawa. Ten projekt sięga swoimi korzeniami Krzywej Wieży i wielu lat wstecz. Od dłuższego czasu wszyscy chętni ściskają się na Rynku Staromiejskim. O wydarzeniu opowiada pomysłodawca i organizator.

Od rana po całym Toruniu rozbrzmiewały ryki silników. Na motoparku można było zobaczyć wiele samochodów, od kultowych Miat, po BMW do driftowania. Współorganizator MotoOrkiestry, Pan Marcin Bilski opowiedział nam więcej o całym wydarzeniu i aukcjach związanych z Motoareną.

Sportowcy z najważniejszych Toruńskich klubów sportowych zorganizowali aukcję swojego sprzętu sygnowanego ich autografami. Porozmawialiśmy z jednym z organizatorów aukcji z fundacji GO Sport, który opowiedział o celu całej akcji. Ponadto sportowcy byli dostępni cały dzień i organizowali animacje dla dzieci.

Dwór Artusa co roku zmienia się w przystań dla osób zbierających pieniądze do puszek. Jedna z wolontariuszek WOŚPu opowiedziała nam, jak wspierają kwestujących.

Na Rynku Staromiejskim spotkaliśmy wolontariuszkę fundacji DKMS, która zajmuje się pomocą parowaniu potencjalnych dawców i biorców szpiku. Jest to najlepsza, jak na tę chwilę, metoda walki z nowotworami krwi. W rozstawionym na Rynku namiocie, krótkie i bezbolesne badanie pozwalało dołączyć do grona dawców szpiku. Posłuchajcie, jak ono wygląda.

Także na Rynku spostrzegliśmy vana, w którym chętni mogli za darmo, z pomocą specjalisty, przebadać swoje płuca podczas badania spirometrycznego.

Na Rynku strażnik miejski pokazywał na specjalnym manekinie procedurę pierwszej pomoc dla psa. Opowiedział co zrobić w przypadku, gdy naszemu pupilowi zatrzyma się serce.

Wielu wolontariuszy postanowiło sprawić, by ten dzień był jeszcze bardziej wyjątkowy i pełen kolorów. Zrobili to dzięki swoim niesamowitym strojom. Na ulicach Torunia przechodnie mogli dziś spotkać m.in. kwestujących w przebraniach cieląt, graczy, aniołków czy szkieletów. Postanowiliśmy ich zapytać, skąd pomysł na takie nietypowe kreacje, oraz o historie kryjące się za nimi.

Sonda uliczna, w której mieszkańcy Torunia opowiadają nam o swoich motywacjach dotyczących grania razem z Orkiestrą, i o fenomenie tego zjawiska.

Światełko do Nieba, czyli zwyczajowy koniec każdego finału WOŚP. Kiedyś fajerwerki, teraz (zdecydowanie rozsądniej) laserowy pokaz na ścianach średniowiecznych budynków. Akordem zamykającym dzisiejszy dzień był koncert zespołu Tabu. Żegnamy się z Wami. Dziękujemy, że towarzyszyliście nam na naszych soszjalach, You Tube, i obserwowaliście naszą relację na stronie. Kolejna Orkiestra już za rok!