Apator górą w starciu z Mistrzem Polski

fot. Sławomir Kowalski

W niedzielę 21. maja 2023 r. na toruńskiej Motoarenie For Nature Solutions Apator Toruń podejmował Platinium Motor Lublin. Po bardzo emocjonującym meczu, gospodarze wyrwali zwycięstwo 46:44. „Aniołom” zadanie ułatwił brak lidera Lubelskich „koziołków”.

Mistrz krwawi?

Do Torunia na mecz 6. kolejki PGE Ekstraligi Platinium Motor Lublin przyjechał bez jednego ze swoich liderów – Dominika Kubery. Dwudziesto-cztero latek doznał urazu kręgosłupa podczas treningu przed minionym Grand Prix Polski w Warszawie. W związku z tym, drużyna trenera Macieja Kuciapy musiała posiłkować się wsparciem juniora – Kacpra Grzelaka. Nie znaczy to, że drużyna z województwa Lubelskiego została ogołocona. Drużynę zasilają m.in. aktualny, trzykrotny Mistrz Świata – Bartosz Zmarzlik, doświadczony Szwed Fredrik Lindgren, Jack Holder oraz Jarosław Hampel. Formację juniorską stanowi jeden z najskuteczniejszych juniorów bieżącego sezonu PGE Ekstraligi – Mateusz Cierniak, a także Bartosz Bańbor.

Bez wytchnienia

Mecz z przysłowiowego „wysokiego C” rozpoczęła drużyna Motoru. Duet Hampel-Lindgren wygrała pierwszej odsłonie spotkania w stosunku 5:1 przed Pawłem Przedpełskim oraz Patrykiem Dudkiem. Niecodzienną sytuację oglądali kibice w wyścigu juniorskim. Wszyscy czterej zawodnicy upadli na pierwszym łuku. Na szczęście nikomu się nic nie stało. W powtórce wygrał Krzysztof Lewandowski przed parą Motoru. Czteropunktowe prowadzenie zostało zniwelowane po czwartej gonitwie przez toruński Apator. Trzy punkty wówczas zdobył Robert Lambert. Kolejne dwa biegi zakończyły się podziałem punktów, ale po siódmym biegu mieliśmy na tablicy wyników remis. 27:27. Wśród zespołu „Aniołów” brylował Emil Sajfutdinow z kompletem punktów oraz Robert Lambert (5). Goście w dalszym ciągu oczekiwali trzech oczek od swojego lidera – Bartosza Zmarzlika.

Emocji na torze nie brakowało

Kolejnym remisem skończył się bieg nr 8., jednak po raz pierwszy w meczu to For Nature Solutions Apator Toruń wyszedł na prowadzenie. Wynik pięć do jednego zagwarantowali Paweł Przedpełski Robertem Lambertem, pokonując Jacka Holdera Jarosława Hampela. Przed przerwą goście przegrywali 27:33. Stan 4:2 w biegu nr 10. zagwaratnował Patryk Dudek. Polak przywiózł za plecami Bartosza Zmarzlika, trzeci był Wiktor Lampart a ostatni Bartosz Bańbor.

Nikt nie odstawia łokci

Sześciopunktowa przewaga torunian spowodowała reakcję w sztabie szkoleniowy Platinium Motoru Lublin. Do 11. biegu desygnowano Bartosza Zmarzlika oraz Fredrik Lindgren jako podwójna rezerwa taktyczna. Na pierwszym okrążeniu na tor upadł Lindgren z Wiktorem Lampartem. Szwed trącił łokciem reprezentanta Apatora, przez co stracił panowanie nad maszyną i wraz „Fredką” pojechali na bandę. Z powtórki został wykluczony Lindgren, a gonitwę wygrał Zmarzlik przed Pawłem PrzedpełskimLampartem. Zawody zostały przerwane na kilka minut. Niezbędna była wymiana dmuchanej bandy. W dalszej części zawodów Motor Lublin odrobił cztery punkty i przed biegami nominowanymi widniał wynik 40:38.

Do ostatnich, dwóch biegów gospodarze desygnowali Patryka Dudka i Pawła Przedpełskiego w gonitwie 14. Ich rywalami byli Jarosław Hampel Jack Holder, którzy wygrali tę gonitwę 5:1. I tuż przed ostatnim biegiem mieliśmy wynik 43:41 dla Motoru. Ostatni akord tych zawodów rozegrali Emil Sajfutdinow, Robert Lambert, Bartosz Zmarzlik Fredrik Lindgren. Przez większość czasu utrzymywał się wynik 4:2, natomiast tuż przed linią mety Zmarzlika wyprzedził Lambert i zagwaratnował zwycięstwo Torunianom.

Trener For Nature Solutions Apator Toruń, Robert Sawina w wywiadzie pomeczowym

To trzecie zwycięstwo na Motoarenie toruńskiej drużyny. Wcześniej w Toruniu Apator pokonał ebut.pl Stal Gorzów Wlpk., GKM Grudziądz. Na tarczy z Grodu Kopernika wyjechali zawodnicy Betard Sparty Wrocław. Kolejny mecz For Nature Solutions KS Apator Toruń rozegra 28. maja w Częstochowie przeciwko Tauron Włókniarzowi. Pełny terminarz meczów PGE Ekstraligi można znaleźć na oficjalnej stronie.

For Nature Solutions KS Apator Toruń: 46
9. Paweł Przedpełski 7 (1,1,3,2,0)
10. Robert Lambert 10+2 (3,3,2*,0,2*)
11. Patryk Dudek 9 (0,2,3,3,1)