Tydzień Bibliotek 2023 na UMK

Po raz dwudziesty Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu bierze udział w obchodach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Od 8 do 15 maja pod hasłem „Moja, Twoja, Nasza – BIBLIOTEKA!” odbywać się będą różnego rodzaju wydarzenia, które mogą przypaść do gustu miłośnikom książek w różnej formie.

Odpowiedzialne za ogólnopolską organizację wydarzenia Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich tę akcję promocji czytelnictwa organizuje od 2004 roku. Jej początek związany jest z obecnością Polski w Unii Europejskiej, a jej celem jest zwiększenie znaczenia zawodu bibliotekarza w społeczeństwie. Data Tygodnia związana jest z Dniem Bibliotekarza i Bibliotek, który przypada na 8 marca.

Tydzień Bibliotek w Toruniu [PROGRAM]

Początek wydarzenia otworzy wspólna kawa. Pierwszego dnia (poniedziałek, 8 maja) w godzinach 12:00-14:30 w holu głównym Biblioteki Uniwersyteckiej (ul. Gagarina 13) nadarzy się idealna okazja, by podyskutować wspólnie z innymi uczestnikami. O godzinie 13:00 na II piętrze Biblioteki odbędzie się spotkanie z Maciejem Henem – pisarzem, który w 2016 roku za powieść Solfatara otrzymał Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza. Aktualnie promuje on swoją najnowszą książkę Segretario.

9 maja (wtorek) to okazja dla wszystkich studentów, by zapoznać się z Zotero – aplikacją służącą do zarządzania, gromadzenia i cytowania materiałów bibliograficznych. Organizatorzy zachęcają do zabrania ze sobą własnych laptopów. Warsztaty w sali nr 8 Biblioteki Uniwersyteckiej o godzinie 10:00 poprowadzi dr Dominik M. Piotrowski.

W środę 10 maja w Muzeum Okręgowym w Toruniu, znajdującym się w Ratuszu Staromiejskim, odkryte na nowo zostanie dzieło Mikołaja Kopernika De revolutionibus. O godzinie 13:00 rozpocznie się spotkanie z twórcami programu „Astronarium” prof. Maciej Mikołajewski i redaktor Bogumił Radajewski. Po spotkaniu jako eksponaty udostępnione zostaną oryginalne dzieła Kopernika.

Obchody Tygodnia Bibliotek zakończy dyskusja profesorów Janusza Małłka i Włodzimierza Zientary
oraz Jana Wyrowińskiego i Waldemara Mierzwy
dotycząca książki Waldemara Mierzwy Niczyje. Jest to opowieść o mieszkańcach miasteczka Dąbrówno w powiecie ostródzkim. To spotkanie odbędzie się 15 maja (poniedziałek) o godzinie 13:00 na II piętrze Biblioteki.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Więcej informacji uzyskać można na stronie internetowej Biblioteki Uniwersyteckiej.

[Fot.: materiały organizatora]

Posted in UMK