21. Poznańskie Targi Książki

Podczas trwającego w Poznaniu 3 dni festiwalu (10-12.03) fani z całej polski mieli okazję spotkać swoich ulubionych autorów, poznać nowych twórców, a także uzupełnić swoje domowe biblioteczki o kolejne niesamowite pozycje. Była to już 21. edycja, która cyklicznie odbywa się w różnych polskich miastach.

Podczas tegorocznej edycji festiwalu na odwiedzających czekały różne strefy tematyczne. Od strefy spotkań z autorami, po konferencje, wykłady i panele. Organizatorzy zadbali, by każdy znalazł coś dla siebie. Najmłodsi uczestnicy mogli wspólnie z animatorami przeczytać najnowsze pozycje literatury dziecięcej oraz wziąć udział w warsztatach plastycznych. Oprócz tego młodzi pasjonaci książek mogli spotkać Kicie Kocię, bohaterkę jednej z najpopularniejszych książek dla dzieci.

W sobotę ilość ludzi na hali targowej przerosła oczekiwania nie tylko organizatorów, ale również i odwiedzających. Każdy z pawilonów wypełniony był po brzegi, a kolejki do autorów były niewiarygodnie długie. Wiele wystawców oferowało spotkania z autorami przy swoich stanowiskach. W skutkach przyniosło to ogromne zgromadzenia w przejściach. Mimo wszystko uprzejmość większości ludzi pomagała i momentami, choć z wielkim trudem, można było znaleźć się przy wyszukiwanym przez siebie stanowisku.

Największym zainteresowaniem cieszyły się wydawnictwa, które w swojej ofercie zawierały obecnie najpopularniejsze książki młodzieżowe takie jak Rodzina Monet czy seria Flawless. Autorki obu książek również były rozchwytywane. W kolejkach po podpisy fani czekali nawet godzinami. Oprócz nowych twórców fani mogli liczyć także na autografy od takich osobowości jak m.in. Mery Spolsky, Katarzyna Bonda, Max Czornyj czy Katarzyna Bonda.

Największym zaskoczeniem była dla mnie strefa tłumaczy, w której organizowane były warsztaty dla początkujących swoją przygodę z przekładem książek. Podczas 21. edycji festiwalu Poznań odwiedzili także zagraniczni autorzy: czeski pisarz Jaroslav Rudiš oraz pochodząca z Hiszpanii Carla Montero, a także dziennikarz Antonio Itrube.

Targi Książki to impreza, która łączy pokolenia, jednak trzeba przyznać, że zdecydowaną większość odwiedzających stanowiła młodzież. Nowo powstała strefa BookTokerów była dla nich idealną okazją na rozmowę ze swoimi ulubionymi influencerami. Oprócz tego na zainteresowanych czekał panel, w którym internetowi twórcy opowiadali o swoich doświadczeniach związanych z social mediami, a także dawali rady, jak można zacząć i rozwinąć swoją działalność w Internecie.

Pomimo ogromnego tłumu i zgiełku udało mi się porozmawiać z uczestnikami festiwalu i dowiedzieć się jak się bawili.

Chętni czytelnicy odpowiedzieli mi także na pytanie o to, jaka książka ukształtowała najbardziej to, jakimi ludźmi są teraz.