Tofifest 2019: Bunt ponad wszystko

Zbliża się niepokorna uczta kinomaniaka. 19 października rusza 17. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest w Toruniu.

Kojarzycie tę scenę z „Fight Clubu” kiedy Edward Norton stoi nad kserem i mówi nam za Chuckiem Palahniukiem, że „wszytko jest kopią kopii”? Cóż, na pewno nie na tym festiwalu. Silne nakierowanie na underground kinematografii, wsłuchanie się w rytm krzyku świata w skali makro i mikro, współpraca z „lokalsami” oraz twórcami światowego formatu – to właśnie Tofifest w pigułce. Jesteście ciekawi? My przeogromnie i będziemy dla was recenzować wybrane filmy oraz wydarzenia towarzyszące.

Kadr z filmu „Rejs” (Fot. Materiały prasowe)

Nasze wybory są silnie subiektywne, jednak z pewnością będziecie mogli nas spotkać na kultowym „Rejsie” Marka Piwowskiego, którego fabuła rozpoczyna się w Toruniu. Będziemy uczestniczyć w spotkaniach z Olegiem Sencowem, Pawłem PawlikowskimJaniną Ochojską. Pokazy na które szczególnie czekamy to między innymi doceniony na Festiwalu w Wenecji film Roya Anderssona „O nieskończoności”, czy polski kandydat do statuetki Oskara „Boże Ciało” Jana Komasy, a także wiele innych. O tym, jakie festiwalowe wydarzenia odwiedzamy, będziemy was na bieżąco informować w naszych mediach społecznościowych.

Kadr z filmu „Boże Ciało” (Fot. Materiały prasowe)

Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest „Miasto, Masa, Maszyna”. Organizatorzy zapraszają nas do rozmyślań nad kształtem dzisiejszej rzeczywistości, która jest pod stale rosnącym wpływem postępującej technologizacji. Szukają z nami bohaterów i bohaterek powszedniej, często niełatwej codzienności.

Zapraszamy was do słuchania studia festiwalowego, gdzie przybliżymy swoje wrażenia i opinie związane z toruńskim festiwalem. Od poniedziałku do piątku na antenie Radia Sfera będą czekać na was Julia Starachowska, Inga Osmałek, Miłosz Rajczakowski i Iwona Rogalska. Zaczynamy o godzinie 9:00 w najbliższy poniedziałek. Do usłyszenia!

1. edycja MFF Tofifest rozpocznie się 19 października i potrwa do 28 października w Toruniu. Szczegóły programu na tofifest.pl

Iwona Rogalska