Tofifest 2018: Katarzyna Figura o „7 uczuciach” Marka Koterskiego

Za nami 16. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest.  Poznaliśmy zwycięzców tegorocznej edycji i chociaż film 7 uczuć nie wygrał w tegorocznym konkursie From Poland to zdecydowanie zdobył serca festiwalowej publiczności. Porozmawialiśmy z odtwórczynią jednej z głównych ról  – Katarzyną Figurą.

Marek Koterski powrócił po siedmiu latach nieobecności na filmowym rynku i zaprezentował publiczności swoją najnowszą produkcję 7 uczuć. Na ekranie ponownie zobaczymy Adasia Miauczyńskiego, który tym razem wspomina czasy swojego dzieciństwa.

Jakie emocje towarzyszyły aktorce podczas pierwszego kontaktu ze scenariuszem?

Katarzyna Figura w 1989 roku skończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. Praca nad produkcją 7 uczuć to nie pierwsza okazja do współpracy aktorki z Markiem Koterskim. Artyści spotkali się na planie Ajlawju. Reżyser bardzo ceni artystkę i pisząc scenariusz do najnowszego filmu postanowił ją wyróżnić.

Oprócz Katarzyny Figury w rolach głównych zobaczymy między innymi Michała Koterskiego, Marcina Dorocińskiego, Małgorzatę Bogdańską, Gabrielę Muskałę czy Maję Ostaszewską. Dla Katarzyny Figury i Małgorzaty Bogdańskiej filmowy powrót do dzieciństwa był szczególnie ważny.

W jaki sposób Marek Koterski zadbał o dobre przygotowanie aktorów do ról?

Dzięki roli w Ajlawju Marka Koterskiego Katarzyna Figura zyskała uznanie wielu polskich krytyków. W swojej najnowszej produkcji reżyser nie tylko stworzył postać Gosi  z myślą o Katarzynie Figurze, ale był też ponownie bardzo zadowolony z efektów ich współpracy.

Marek Koterski zastosował specjalny zabieg, aby ułatwić aktorom dobre przygotowanie się do powierzonych im ról.

Z Katarzyną Figurą rozmawiała Katarzyna Grochowalska oraz Konrad Marzec.

[fot. youtube.com]