Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939

Pomnik ofiar antypolskiej akcji eksterminacyjnej stanie w Toruniu na skwerze przy ulicy Uniwersyteckiej.

Jesienią 1939 roku, wkrótce po napaści Niemiec na Polskę, okupanci przystąpili do ludobójczej akcji wynarodowienia tej części polskich ziem, którą przyłączono do III Rzeszy. Na cześć ofiar zaplanowano budowę pomnika. O szczegółach mówi Prezydent Torunia Michał Zaleski.

W skład komitetu budowy wchodzą samorządowcy, reprezentanci administracji rządowej, a także przedstawiciele kosciołów  i organizacji religijnych. Jesteśmy ujęci tym, że możemy jako przedstawiciele kościołów mniejszościowych […] uczestniczyć w pracach komitetu mówi ks. Michał Walukiewicza z toruńskiej parafii ewangelicko-augsburskiej.

Kiedy nastąpi odsłonięcie oraz poświęcenie pomnika? Na to pytanie odpowiada marszałek Piotr Całbecki.

Materiały prasowe

[wizualizacja:Zbigniew Mikielewicz]