Niespodzianka na początek – Kino Centrum (24-30.03)

Ostatni tydzień marca w Kinie Centrum otwiera Międzynarodowy Dzień „Odyesi”, a właściwie pokaz specjalny filmu-niespodzianki na motywach dzieła Homera.

W poniedziałek po raz kolejny będzie możliwość wzięcia udziału warsztatach improwizacji w teatrze i filmie. Po warsztatach głos zabierze prof. Katarzyny Taras, która wygłosi wykład „Jak patrzeć, żeby zobaczyć. Historia sztuki operatorskiej„. Po wykładzie znajdzie się również czas na projekcję filmu Andrzeja Wajdy „Wszystko na sprzedaż” w odnowionej cyfrowo wersji.

We wtorek Kino Centrum odwiedzi Przemysław Wojcieszek, który pokaże swój najnowszy film „Knives out”. Z kolei w czwartek zainaugurowana zostanie dziewiąt edycja CoCArt Music Festival – TROPY zagrają na żywo do filmów Pedro Ferreiry.

W repertuarze kina znajdziemy:

Sonia (reż. Catti Edfeldt, Lena Hanno, Holandia / Szwecja 2016, 79′) – siedmioletnia Sonia po raz pierwszy nocuje poza domem. U Celestyny, jej nowej koleżanki, wszystko jest całkiem inne, a nawet odrobinę magiczne – jedzenie jest egzotyczne (i trochę śmieszne – np. kasza nazywa się kuskus), kolory dziwnie różowe, a korytarze ogromne. Drzwi jest mnóstwo, a za każdymi czają się rzeczy osobliwe i trochę niepokojące. To będzie długa noc, a Sonia nieprędko zaśnie. Na szczęście dzięki parze wyjątkowo rozmownych borsuków ta noc będzie pełna niezapomnianych przygód. Sonia to adaptacja książki Piji Lindenbaum – tej samej, która opisała przygody Nusi i Zlatanki.

Andrzej Wajda: Moje inspiracje (reż. Marek Brodzki, Andrzej Wajda, Polska 2016, 60′) – Andrzej Wajda odsłania tajniki swego warsztatu reżyserskiego. Poznajemy powody, dla których reżyser porzucił studia malarskie na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych i trafił do szkoły filmowej w Łodzi. Dowiadujemy się, czym stała się dla niego sztuka filmowa, co chciał przez nią wyrazić i jak polskie malarstwo inspirowało go przy tworzeniu wybranych scen w najbardziej znanych filmach. Wskazując na konkretne obrazy wybitnych polskich artystów, takich jak Jan Matejko, Stanisław Wyspiański, Kazimierz Michałowski, Jacek Malczewski, Leopold Löffler, Józef Chełmoński czy Andrzej Wróblewski, i zestawiając je z kadrami z „Wesela”, „Ziemi obiecanej”, „Brzeziny”, „Krajobrazu po bitwie”, „Katynia”, Andrzej Wajda – największy malarz polskiego kina, pozwala nam zrozumieć siłę oddziaływania malarstwa i jego wpływ na wybór estetyki kreowanych obrazów filmowych. W krótkim słowie wstępnym Martin Scorsese komentuje ten aspekt twórczości Andrzeja Wajdy.

Cienie (reż. Thomas Kruithof, Belgia / Francja 2016, 88′) – Duval (François Cluzet), alkoholik będący na odwyku, bezskutecznie poszukuje pracy po przeżyciu załamania nerwowego. Pewnego dnia do mężczyzny zwraca się tajemnicza organizacja szpiegowska z propozycją stenografowania prywatnych rozmów telefonicznych. Duval przyjmuje ofertę. Odsłuchanie kasety numer 6 przerywa monotonię wykonywanego zajęcia. Bohater zostaje wplątany w polityczną intrygę na najwyższym szczeblu państwowym.

Fukushima, moja miłość (reż. Doris Dörrie, Niemcy 2016, 104′) – młoda Niemka, Marie, wyjeżdża do Japonii, aby uciec przed problemami. Przyłącza się do organizacji Clowns4Help, która stara się wnieść trochę radości do życia mieszkańców Fukushimy, dotkniętej trzęsieniem ziemi, tsunami i awarią elektrowni jądrowej w 2011 roku.

Marie trafia do schroniska, gdzie mieszkają głównie starsi ludzie. Wkrótce przekonuje się jednak, że nie nadaje się do tej pracy. Już zbiera się do wyjazdu, gdy na jej drodze staje Satomi, jedna z mieszkanek schroniska, która uparła się wrócić do zrujnowanego domu w dawnej „strefie zero”. Marie pomaga jej sprzątać i urządzać się na nowo.

Dwie kobiety nie mogłyby bardziej różnić się od siebie, a jednak w miarę jak stopniowo się poznają, nawiązują więź, która sprawi, że obie w końcu będą musiały stawić czoła duchom z przeszłości.

Szczegółowy repertuar w dniach 24-30 marca:

• Piątek 24 marca 2017

15:00 – „Sonia”, reż. Catti Edfeldt, Lena Hanno
16:30 – „Andrzej Wajda: Moje inspiracje” reż. Andrzej Wajda, Marek Brodzki
18:00 – Pokaz specjalny z okazji Międzynarodowego Dnia „Odysei” – film niespodzianka – wstęp wolny!
20:30 – „Cienie”, reż. Thomas Kruithof

• Sobota 25 marca 2017

14:00 – „Sonia”, reż. Catti Edfeldt, Lena Hanno
16:00 – „Fukushima, moja miłość”, reż. Doris Dörrie
18:00 – „Cienie”, reż. Thomas Kruithof
20:00 – „Andrzej Wajda: Moje inspiracje” reż. Andrzej Wajda, Marek Brodzki

• Niedziela 26 marca 2017

14:00 – „Sonia”, reż. Catti Edfeldt, Lena Hanno
16:00 – „Cienie”, reż. Thomas Kruithof
18:00 – „Andrzej Wajda: Moje inspiracje” reż. Andrzej Wajda, Marek Brodzki
19:30 – „Fukushima, moja miłość”, reż. Doris Dörrie

• Poniedziałek 27 marca 2017

15:00 – „Sonia”, reż. Catti Edfeldt, Lena Hanno
16:30 – Warsztaty improwizacji w teatrze i filmie – wstęp wolny!
18:00 – „Jak patrzeć, żeby zobaczyć. Historia sztuki operatorskiej” – wykład prof. Katarzyny Taras i pokaz filmu „Wszystko na sprzedaż”, reż. Andrzej Wajda – bilet w cenie 10 zł

• Wtorek 28 marca 2017

16:00 – „Cienie”, reż. Thomas Kruithof
18:00 – „Knives out”, reż. Przemysław Wojcieszek (89 min)