„To dobrze, że teraz może przynieść radość innym sercom”

Na sobowtóra nie wygląda. Czyżby była to kontynuacja losów Małego Księcia? W wykonaniu autora innego niż Antoine de Saint Exupéry to chyba niemożliwe. Powrót Młodego Księcia to po prostu powieść poetycka, inspirowana i dopełniająca klasykę.

Autor powieści Ajeandro Guillermo Roemmers urodził się w 1958 roku w Buenos Aires. Zadebiutował tomem poezji nie mając nawet dwudziestu lat. W kolejnych latach na jego koncie stopniowo pojawiały się nowe zbiory, za które był nominowany do wielu nagród literackich. Obecnie pełni funkcję wiceprzewodniczącego Argentyńskiej Fundacji na rzecz Poezji. Jest także honorowym przewodniczącym Amerykańskiego Stowarzyszenia Poezji, członkiem Królewskiego Instytutu Kultury Meksyku oraz Instytutu Kultury i Literatury Iberyjskiej i Iberoamerykańskiej. Dużym wyróżnieniem było mianowanie go przez Argentyńskie Stowarzyszenie Pisarzy na Ambasadora Literatury Argentyńskiej.

Powrót Młodego Księcia to dopełnienie Małego Księcia. Autor wielokrotnie odwołuje się do Baranka, czy Róży, a głównym bohaterem powieści jest ten sam wrażliwy, płowowłosy chłopiec o dziecięcym sercu.

Rzecz dzieje się na bezkresnej Patagonii, gdzie kierowca zauważa zabłąkanego chłopca. Rozpoczyna się ich wspólna podróż, podczas której obaj będą musieli odpowiedzieć sobie na najtrudniejsze życiowe pytania. Samotny, międzyplanetarny wędrowiec skłoni, do szpiku współczesnego kierowcę, do refleksji nad wartościami, które nadają życiu sens. Okaże się, że banalnie proste pytania wymagają nie lada zastanowienia by udzielić na nie właściwej odpowiedzi. Rozmowa jest swego rodzaju przywilejem dla dorosłego, którego młody towarzysz wędrówki zmusza by ten dostrzegł coś więcej, niż tylko to, co na zewnątrz.

Autor stworzył niezwykle ciepłą i wzruszającą opowieść. Pokazuje, że sam zachował w sobie duszę dziecka. Wielokrotnie zresztą opowiada o tym w szkołach i na uniwersytetach, gdzie zdarza mu się wykładać. Staje się po trosze jednym z bohaterów powieści, czym znów nawiązuje do Małego Księcia. Najważniejsze pytania filozoficzne zadawane są w sposób jasny i zrozumiały, a niektóre fragmenty przypominają o fundamentach istnienia cywilizowanego społeczeństwa.

Lektura ta, krótka i przyjemna, jest na pewno godna polecenia. Sięgnijcie po nią, szczególnie jeśli Mały Książę przypadł Wam do gustu. Jego Powrót może okazać się inspirującym zaskoczeniem.

zdjęcie: kadr z filmu „Mały Książę” z 2015 roku