Organek w finale eliminacji Przystanku Woodstock

Decyzją jury do kolejnego etapu przeszedł Organek, Venflon, Pull The Wire i Skowyt. Półfinał odbył się 19. kwietnia w warszawskiej Fabryce Trzciny.

W półfinale wystąpiły następujące zespoły: KaAtaKilla, Dollz, Rusty Cage, Venflon, Pull The Wire, Carrion, Skowyt i Organek. Pozakonkursową gwiazdą wieczoru był zespół Poparzeni Kawą Trzy.

„Na żadnym z zespołów się nie nudziliśmy” – Jerzy Owsiak

W rozmowie z reporterem Radia Sfera, Jerzy Owsiak podkreślał, że początkowo chcieli wybrać 2 zespoły, ostatecznie zdecydowano się na 4. Wynika to z chęci zbudowania jeszcze większej różnorodności podczas finału eliminacji oraz późniejszych występów na Przystanku Woodstock.

Organek przypadł do gustu bluesowym brzmieniem, Pull The Wire młodzieńczą energią, a Skowyt okazał się znany jury z poprzednich dokonań.

Jerzy Owsiak podkreślał również, że czasem, jako jury, się mylą, nie będąc ostatecznym werdyktem. Oczekują, że zespoły które odpadną, po złości udowodnią, że byli w błędzie, że jako band się rozwinęli i świetnie sobie muzycznie radzą.

W półfinale eliminacji wystąpił Organek, mocno związany z Toruniem, absolwent UMK

Przed występem Adam Staszewski, basista zespołu podkreślał, że będą starali się wykorzystać 20 minut maksymalnie: „wybraliśmy najbardziej reprezentatwyne kawałki, czyli piosenkę lekko improwizowaną, mocniejszą i kontemplacyjną, w której najważniejszy jest tekst”. Dodatkowo podkreślał, że po roku od wydania płyty są na etapie, żeby aspirować do zagrania na wielkim festiwalu przed wielotysięczną publicznością.

Tomasz Organek po zejściu ze sceny: „jest mi tak gorąco, myślałem, że zemdleję”

W rozmowie podkreślał, że 20 minut występu wymaga wielkiego zaangażowania. Zwracał uwagę, że to forma poligonu, nieważne kto jaki ma dzień, jedyne co się liczy to oczarowanie publiczności i jury.

Tomasz Organek jako główne skojarzenie z Przystankiem Woodstock powiedział: „mnóstwo ludzi”. W pokoncertowych emocjach opowiadał o fascynacji woodstockową ideą i porażającymi obrazami tłumów będących na koncertach.

„My na tych eliminacjach poczuliśmy się jak 20 lat wcześniej” – Tomasz Organek. „Podobało nam się, że nie ma atmosfery gwiazdorzenia, nie liczą się wyświetlenia na youtubie, najważniejsze jest tu i teraz, czyli mocne zagranie, co jest istotą muzyki”

Poniżej moment ogłoszenia wyników przez jury. Posłuchaj.

Występ Tomasza Organka ocenił także Jerzy Owsiak

Podkreślał zgodność jury co do wyboru Organka do finału eliminacji. Zwrócił także uwagę na świadomość muzyczną zespołu, będąc pod dużym wrażeniem występu.

W ramach eliminacji odbędą się jeszcze dwa półfinały:

• 30. maja, Poznań, Centrum Kultury Zamek w Poznaniu;
  • 6. czerwca, Kraków, Klub Studencki Kwadrat.

Finał eliminacji w którym weźmie także Organek – 21. czerwca, Wrocław, Klub Kwadrat.

Relacja, foto: Bartosz Chodorowski

Galeria z występu Organka podczas półfinału eliminacji Przystanku Woodstock w Warszawie 19. kwietnia.