„Cieszę się, że postawiłem, żeby zrobić muzyczkę a nie świecić ksywkami i zarobić dwa złote” – wywiad z Kartky’m

Wielu raperów często dostaje łatki, które ciągną się za nimi przez całą karierę. Pezet był raperem smutnym, Eldo zawsze był filozofem, najlepszy Gural, to Gural z Matheo. I do dzisiaj nadal krążą różne stereotypy. Jednym z takich artystów, często kategoryzowanych jest Kartky, który, pomimo różnorodnego dorobku, uważany jest za rapera pełnego goryczy i emocji.

26 kwietnia występował on w toruńskim klubie NRD, promując swój najnowszy album Black Magic, który pojawił się 14 grudnia 2018 r. Z tej okazji udało mi się przeprowadzić z nim wywiad, nie tylko na temat albumu, ale też i rapu. Całość znajdziecie poniżej.

Black Magiic opisany jest fragmentem z jednej z książek Wiedźmina, stąd też nie omieszkałem na początek zapytać Kartky’ego o znajomość tej lektury. Zahaczyliśmy również o temat serialu, który ma się ukazać niebawem, oparty właśnie na historii Geralta

Na Black Magiic znajduje się 12 utworów, z czego najpopularniejszy jest „Outside”, który na Youtubie osiągnął prawie 16 mln wyświetleń. Ja jednak na początku skupiłem się na utworach „Nasira”, z gościnnym udziałem Sariusa, „Dziewczyna Szamana” oraz „Karuzela”. W szczególności interesowały mnie zabiegi artystyczne w nich zastosowane. Czy w „Nasira” celowo Sarius w drugiej zwrotce ma tylko dwa wersy? Czy elementy krzyczane w pozostałych utworach to był celowy zamysł? I jak wyglądała praca nad tym albumem?

No właśnie – nowy album. Nie mogłem przepuścić okazji i musiałem zapytać o szczegóły.

Przygotowując się do wywiadu przypomniałem sobie również, że podczas rozmowy z Małpą (link do wywiadu tutaj) poruszyłem temat, który również dotyczył rapera Que Quality. W rozmowie z toruńskim raperem na podstawie odsłuchu i jego albumu i właśnie krążka Kartky’ego, wysnułem tezę, że rap zmierza w stronę patetyczności, ale w dobrym tego słowa znaczeniu. Jak zapatruje się na to sam zainteresowany? No i przede wszystkim jak, jego zdaniem będzie wyglądać rapowa scena za jakiś czas?

Rozmawiając o popularności i jakości, wywołaliśmy do tablicy VNM-a, który niedawno wydał swój krążek „Czuz Tu Daj Najs”. Jak ten krążek leży Kartky’emu i co sądzi o twórczości elbląskiego rapera? Czy jest jakaś szansa na kolaborację?

Jeżeli nie mieliście okazji jeszcze przesłuchać Black Magiic to odsłuch znajdziecie tutaj:

Rozmawiał Maciek Szablewski

Foto: Maciek Szablewski