Frankofonia, czyli dni z językiem francuskim

Międzynarodowy Dzień Frankofonii to święto mające na celu upowszechnienie kultury francuskojęzycznej.

Journée internationale de la Francophonie czyli Międzynarodowy Dzień Frankofonii przypada na 20 marca. Jest to data upamiętniająca utworzenie Międzynarodowej Organizacji Frankofonii w 1967 roku. Charakter święta przybliża Monika ZwalińskaToruńskiego Stowarzyszenie Alliance Française.

Język francuski jest jednym z najpopularniejszych języków świata. Pond 200 milionów ludzi używa go jako języka głównego.

17 marca odbędzie się pierwsze z ośmiu spotkań, które będą organizowane dla miłośników kultury francuskojęzycznej.  Będzie to wieczór filmowy z projekcją „Za jakie grzechy, dobry Boże?” w reżyserii Philippe de Chauveron. Mówi Karol Wiśniewski.

Paja kujawska to pieczone ciasto z nadzieniem, najczęściej wołowym, drobiowym lub warzywnym. Wydawać by się mogło, że to danie obiadowe ma mało wspólnego z kuchnią francuską.

Poza pokazem filmowym Festiwal Frankofonii to również przedstawienia teatralne, konferencje, spotkania literackie oraz inicjatywy edukacyjne i językowe. Spotkania będą organizowane do 14 maja, kiedy odbędzie się Finisaż – wernisaż Anny Dończyk.

Materiał Artura Fiszki Borzyszkowskiego.

[fot. apedukacja.files.wordpress.com]