Plany zmian przy drugim kierunku studiów

fot. MNiSW

Podwojenie liczby studentów na bezpłatnym drugim kierunku, informacja o opłacie przy podjęciu studiów – to propozycje Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego do nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym.

Obecnie obowiązuje zasada, że 10 proc. studentów, którzy spełniają kryteria otrzymania stypendium rektora dla najlepszych studentów, może studiować bezpłatnie drugi kierunek. Plany zakładają podwojenie liczby studentów uprawnionych do drugiego, bezpłatnego kierunku.

Planowana jest zmiana w zapisach, aby osoby, które rozpoczynają drugi kierunek, podejmowały racjonalną decyzję i od razu wiedziały, czy muszą za niego zapłacić – mówi minister nauki prof. Lena Kolarska-Bobińska.

MNiSW zaproponuje posłom zmiany w nowelizacji prawa o szkolnictwie wyższym, nad którą trwają prace w Sejmie tak, by studenci zaczynający studia na drugim kierunku od razu wiedzieli, czy będą musieli za niego płacić. Liczyć się będą wyniki na pierwszym kierunku, a zwolnienie z opłat na dodatkowym będzie dotyczyć całego toku studiów I stopnia (licencjackich).

Źródło: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
Zdjęcie: MNiSW