Wielkie otwarcie nowego mostu w Toruniu

most-otwarcie

Setki balonów w barwach Torunia, zaproszeni goście, włodarze miasta i Torunianie. Dziś o godzinie 11 nastąpiło  oficjalne otwarcie mostu im. gen. Elżbiety Zawackiej.

Pierwszy znany z historii most wychodzący na ulicę Mostową otwarto w Toruniu w 1500 roku. Wielokrotnie odbudowywany drewniany most nie przetrwał próby czasu i pożaru, który zniszczył go w 1877 roku. W 1873 otwarto most kolejowo-drogowy obecnie noszący imię Ernesta Malinowskiego, a 59 lat później w 1934 otwarto drugi, a pierwszy tylko drogowy, most im. Józefa Piłsudskiego. Pochodził on z rozebranego w 1928 mostu kolejowego w Opaleniu koło Kwidzyna, niepotrzebnego z powodu zmiany granic po 1918 r. i prowadzącego na skraj przyczółka, odciętego granicą od reszty kraju. Dzisiejsza uroczystość otwarcia kolejnego mostu to powód do radości dla wszystkich torunian.

Radości nie kryli też goście obecni dziś podczas uroczystości oficjalnego otwarcia mostu im. generał Elżbiety Zawackiej. Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski podkreślił upór, cierpliwość i solidarność torunian w staraniach o nowy most.

Słowa prezydenta potwierdzają mieszkańcy Torunia. – Niedzielne spacery spędzaliśmy tutaj. Można tak powiedzieć,  że kontrolowaliśmy, jak przebiega budowa mostu – mówi jedna z uczestniczek Dni Otwartych Mostu.

W uroczystości wziął udział wicepremier Janusz Piechociński. Zwrócił on uwagę nie tylko na dosłowne znaczenie mostu, ale również na to symboliczne.

Most został nazwany imieniem honorowej obywatelki Torunia – generał Elżbiety Zawackiej.

Nowy most stanowił również wyzwanie dla ekologów z Wydziału Środowiska i Zieleni Urzędu Miasta Torunia. – My  ten most, nazwaliśmy mostem ekologicznym – mówi Szczepan Burak, dyrektor wspomnianego Wydziału. Most został zbudowany na obszarze chronionym „Natura2000” z uwzględnieniem zasad ekologii.

Właśnie spełniło się jedno z marzeń torunian, a czego jeszcze życzą sobie torunianie? – Jeszcze jednego mostu! –  odpowiadają zgodnie.

Most Wschodni przez Wisłę ma dwa przęsła, każde o długości 270 metrów. Konstrukcję mostu stanowią dwa stalowe łuki oparte na dwóch podporach na brzegach rzeki i trzeciej, centralnej w jej nurcie. Na nowym moście powstały dwie dwupasmowe jezdnie, chodnik i ścieżka rowerowa o łącznej szerokości 30 metrów. Mostem drogowym w ramach trasy Wschodniej będzie poprowadzony nowy przebieg drogi krajowej nr 91 w kierunku Gdańska i Łodzi.

Budowa i oddanie nowego mostu zostało określone przez prezydenta Michała Zaleskiego jako inwestycja stulecia. W Toruniu realizowane są dwie inne ważne inwestycje: budowa Sali koncertowej na Jordankach oraz budowa hali widowiskowo-sportowej przy ul. Bema.

Zdjęcie: Aleksandra Pospieszyńska