Na UMK powstaje Centrum Ruchu Studenckiego

Wszystkie koła naukowe i organizacje studenckie w jednym miejscu. Na UMK powstaje Centrum Ruchu Studenckiego, które ma być instytucją wspierającą pozaprogramową działalność studentów.

Siedziba, zaplecze techniczne, pomoc merytoryczna – tego mogą oczekiwać studenci, którzy chcą powołać do życia nowe koło naukowe. Te już istniejące będą mogły łatwiej pozyskiwać fundusze na swoje projekty. Jakie jeszcze są zalety powstania CRS?

Pomysł powołania Centrum Ruchu Studenckiego pojawił się już jakiś czas temu, obecnie jest mocno wspierany przez prof. Andrzeja Sokalę, prorektora ds. studenckich, a realizowany przez samorząd studencki. O projekcie mówi rzecznik UMK dr Marcin Czyżniewski.

„Mamy nadzieję że Centrum pozwoli uporządkować działalność kół studenckich” dr Marcin Czyżniewski, rzecznik UMK

Jacek Olender, wiceprzewodniczący samorządu ds. dydaktycznych, który aktywnie promuje ideę CRS wśród wszystkich kół naukowych chce, aby CRS było dużą silną marką, która będzie miała realny wpływ rozkwit studenckiego życia naukowego i kulturalnego, i która będzie w stanie bardziej efektywnie pozyskiwać środki na pozaprogramową działalność studentów.

Wśród zalet powstania CRS inicjatorzy wymieniają m. in. ewidencjonowanie kół naukowych (bo obecnie nie wiadomo ile ich jest) i dostarczanie informacji o tym, które z kół rzeczywiście działają, a które są tylko kołami „widmo”. Pozwoli to w bardziej efektywny sposób rozdzielać pieniądze przeznaczone na działalność tych jednostek. Kolejną z zalet jest to, że łatwiej będzie studentom zrealizować swoje pomysły, bo jak mówi dr Czyżniewski „Jest bardzo wielu studentów, którzy mają świetne pomysły, ale nie bardzo wiedzą jak zabrać się za ich realizację”.

„Jak na razie jest to pomysł, który jest w miarę ciepło przyjmowany” Jacek Olender

Powstać ma również Studenckie Towarzystwo Naukowe, organizacja skupiająca wszystkie koła naukowe, która ma być jednym z zarządców Centrum Ruchu Studenckiego. O STN mówi Damian Rzadkiewicz, jeden z inicjatorów projektu.

Jacek Olender zapewnia, że jak na razie nie jest planowane (i raczej nie będzie) narzucenie na członków CRS żadnych zobowiązań finansowych, a jedynym zobowiązaniem będzie „współodpowiedzialność w zarządzaniu jednostką, szukanie nowych pomysłów i rzetelna współpraca”. Twierdzi również, że zainteresowanie kół studenckich projektem jest duże i spotyka się z bardzo pozytywnym odzewem. Przedstawiciele kół mają też jednak pewne zastrzeżenia i wątpliwości.

„Będzie okazja, aby poznać czym zajmują się inne koła naukowe i gdzieś te wspólne płaszczyzny znaleźć” Daniel Strzelecki, przewodniczący Koła Naukowego Matematyków

Siedziba CRS będzie mieściła się w dawnych pomieszczeniach Studium Wychowania Fizycznego i Sportu niedaleko klubu OdNowa. Organizatorzy liczą, że do końca zimowego semestru 2013/2014 uda się uformować zręby organizacyjne, aby zacząć stawiać pierwsze kroki. Przewidują jednak, że pełną parą praca CRS ruszy najwcześniej od następnego roku akademickiego.

Posted in UMK