Sąd historii nad Rotmistrzem Pileckim

Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA i Koło Naukowe Historii Państwa i Prawa organizują 13 maja symulację historyczną „Proces Rotmistrza Pileckiego”.

Projekt ma na celu przybliżenie obowiązującego systemu prawnego w Polsce w czasach stalinowskich oraz sylwetek Polaków zasłużonych w historii. Scenariusz został napisany na podstawie dokumentów dostępnych w Instytucie Pamięci Narodowej. W role wcielą się studenci WPiA.

O symulacji procesu mówi Patrycja CydejkoELSA Toruń:

Symulacja odbędzie się 13 maja o godz. 17:00 na Wydziale Prawa i Administracji UMK w aud. C.

Patronat Honorowy nad symulacją objął prof. UMK, dr hab. Tomasz Justyński, Dziekan WPiA oraz Stowarzyszenie Archipelag Kultura.

Wstęp na symulację jest otwarty i bezpłatny.

Zobacz również: Symulacja historyczna „Proces Rotmistrza Pileckiego”

Witold Pilecki urodzony 13 maja 1901 r. był rotmistrzem kawalerii Wojska Polskiego. Jego pseudonimy to „Witold”, „Druh”. Działał pod wieloma nazwiskami konspiracyjnymi. Był jednym z założycieli Tajnej Armii Polskiej oraz żołnierzem Armii Krajowej.

W latach 1940-1943 przebywał jako więzień Auschwitz-Birkenau, gdzie zorganizował ruch oporu. Został oskarżony przez władze komunistyczne Polski Ludowej o nielegalne przekroczenie granicy, posługiwanie się fałszywymi dokumentami, nielegalne posiadanie broni palnej, prowadzenie działalności szpiegowskiej na rzecz generała Andersa oraz przygotowanie zamachu na grupę dygnitarzy Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego.

W 1948 roku został skazany na karę śmierci. Wyrok unieważniono w 1990 r. Rotmistrz Pilecki został pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego, w 2006 roku przez Prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego. Był autorem pierwszych na świecie raportów o Holokauście, tzw. Raportów Pileckiego.