Co musisz wiedzieć o działalności AZS UMK

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, tak jak wiele innych uniwersytetów w naszym kraju, prowadzi sekcje sportowe pod agendą programu AZS – Akademicki Związek Sportowy. Członkami AZS UMK mogą zostać studenci każdego stopnia i na każdym etapie swojej nauki akademickiej.

AZS UMK powstał w roku 1946 na wniosek złożony przez dwóch studentów 1 roku – Zdzisława Kokowicza i Mieczysława Ramlo. Związek z sukcesami działa do dziś. Aktualnie prowadzi on ogrom różnorodnych sekcji sportowych, a w wielu z nich zawodnicy klubu odnieśli sukcesy na scenie krajowej, a nawet międzynarodowej. Wśród ostatnich największych osiągnięć reprezentantów AZS UMK są srebrny medal na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio zdobyty przez wioślarkę Katarzynę Zillmann w czwórce podwójnej, czy ostatni sukces koszykarki Aleksandry Pszczolarskiej, która wraz z kadrą narodową zdobyła srebrny medal na Mistrzostwach Świata U23 w koszykówce 3×3.

Czwórka podwójna kobiet Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Sajdak, Katarzyna Zillmann, srebrny medal na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. Fot.: Kuba Atys / Agencja Gazeta, www.oko.press.pl

Kariera Dwutorowa – na czym polega?

Na UMK funkcjonuje program „Kariera dwutorowa student-sportowiec”. Ten program pozwala nowym kandydatom wybrać specjalny tryb studiów, który umożliwi im optymalny rozwój naukowy i sportowy. Program ma również na celu ułatwienie procesu rekrutacji studentom z wysokimi osiągnięciami sportowymi. Osobom takim przysługuje maksymalna liczba punktów na etapie kwalifikacji na studia.

Fot.: www.ucs.umk.pl

W trakcie samego studiowania sportowcy korzystający z programu mogą również liczyć na wiele udogodnień. Po pierwsze, sportowcy mają możliwość wybrania indywidualnego toku studiów. Po drugie, w przypadku okresu wzmożonych przygotowań i treningów np. na krótko przed poważnymi zawodami, uczestnik programu, który ma historię sportowych sukcesów, może liczyć na krótkoterminowy lub długoterminowy urlop sportowy. Nauka w tym czasie zostaje odłożona w czasie na rzecz treningu i regeneracji. Sportowiec jest oczywiście zobowiązany wrócić do nauki w normalnym toku po zakończeniu urlopu.

Jak czytamy na stronie toruńskiego UCS’u:

UMK w Toruniu stawia na uzdolnioną sportowo młodzież, która będzie chciała rozwijać swoje pasje również w sporcie akademickim, reprezentując Uniwersytet na Akademickich Mistrzostwach Polski, Europy czy Uniwersjadzie. Obok sportu akademickiego chcemy rozwijać potencjał sportowy w ligach państwowych, współpracując w tym zakresie z wiodącymi klubami sportowymi, dając naszym studentom możliwość gry zarówno w najwyższych klasach rozgrywek jak i w niższych ligach”.

www.ucs.umk.pl/kdwutorowa/

Jakie sekcje funkcjonują w ramach AZS UMK?

Pośród sekcji sportowych w toruńskim AZS-ie można wybrać spośród wielu najpopularniejszych sportów, takich jak siatkówka, piłka nożna, w tym halowa, lekkoatletyka, koszykówka i pływanie. Istnieje jednak wiele sekcji zajmujących się niszowymi i nowymi sportami. Jedną z nich jest drużyna krofballu, czyli holenderskiej gry zespołowej przypominającej koszykówkę, przynajmniej pod względem sposobu zdobywania punktów. Kolejną, bardzo młodą, sekcją prowadzoną na UMK jest trójbój siłowy. AZS UMK wciąż się rozwija i cały czas istnieją perspektywy na powstanie nowych sekcji. Pełną listę sekcji sportowych znajdziecie tutaj.

Sekcja krofballu na Drugim Uczelnianym Turnieju Krofballu w Toruniu Fot.:www.sport.ucs.umk.pl
Sekcja trójboju siłowego na Akademickich Mistrzostwach Polski w Katowicach Fot.: ww.sport.ucs.umk.pl

Obiekty AZS UMK

Akademicki Związek Sportowy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu dysponuje szeroką gamą obiektów sportowych. Największym z nich jest Uniwersyteckie Centrum Sportowe (UCS). Ten obiekt oferuje sportowcom z UMK wiele możliwości rozwoju. Mieszczą się w nim sale do treningów siatkówki, baseny, sale fitness i wiele więcej. Budynek służy także jako fizyczna siedziba AZS UMK. Klub dysponuje również obiektem przy ulicy Gagarina. Tutaj mieści się siłownia, która dla członków klubu jest dostępna bezpłatnie w określone dni tygodnia o określonych godzinach. Terminy te zmieniają się co półrocze ze względu na grafik zajęć WF’u, które są również prowadzone w tym samym budynku.

Odwiedź również sekcję Sport.

[Fot.: Facebook AZS UMK Toruń]