„SZEPT CELULOZY” w OD NOWIE

W tym tygodniu mieliśmy okazję zobaczyć dzieła studentek piątego roku konserwacji i restauracji dzieł sztuki na wernisażu wystawy „SZEPT CELULOZY – sztuka i rzemiosło wokół konserwacji-restauracji papieru”.

5 kwietnia odbył się wernisaż wystawy dzieł studentek Wydziału Sztuk Pięknych UMK na kierunku konserwacji i restauracji dzieł sztuki ze specjalizacją konserwacji papieru i skóry. Była to wyjątkowa okazja, by zobaczyć, nad czym ciężko pracowały przez długi czas. Wystawione zostały m.in. oprawy introligatorskie, odrestaurowane grafiki, oraz okładki kodeksów. Artystki miały na celu pokazać, że konserwacja to niezwykłe i wcale nie nudne zajęcie, jak mogłoby się wydawać.

Fot.: Dagmara Darocha

O pracy nad wystawą wypowiedziały się dwie z sześciu artystek: Małgorzata Więcławek oraz Natalia Rogozińska:

Fot.: Dagmara Darocha

Anna Kopania powiedziała o tym, co najbardziej lubi w konserwacji dzieł i czy mają w planach kolejne wystawy:

Fot.: Dagmara Darocha

Ola Słota wyjaśnia, dlaczego manualna praca jest tak ważna w świecie sztuki. Nazywa konserwację „tajemniczą”, jednak ma nadzieję, że zachęcą ludzi do poznania lepiej tej sztuki.

Fot.: Dagmara Darocha

Jeśli nie daliście rady wpaść na wernisaż, będziecie mieć jeszcze czas zobaczyć wystawę do początku maja. Galeria 011 jest otwarta od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-18:00, wstęp bezpłatny.

Strona Galerii 011

[Fot.: Dagmara Darocha]