Od Wiedźmina do Ronina – Klub Miłośników Kultury Japońskiej w Toruniu

Azja od wielu lat podbija serca tysięcy ludzi nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Fantastyczny Dom Kultury sprzyja rozwijaniu pasji i utworzył Klub Miłośników Kultury Japońskiej jedyny taki w okolicy. Historia Japonii, popkultura czy codzienność tego kraju od teraz nie będą już dla nikogo zagadką!

Wystarczy tylko wyjść z domu i rozejrzeć się dokoła a przed oczami staną nam liczne restauracje serwujące jedzenie azjatyckie czy też od czasu do czasu osobę pędzącą do sklepu, przebraną za swoją ulubioną postać.

Ulubioną postać – ale jaką? Są to bohaterowie gier, książek czy seriali. Najczęściej chyba jednak spotykane są osoby przebrane za swoich faworytów z różnych anime lub mang. W Polsce oraz na świecie już przed rokiem 2000 można było zobaczyć wzrost ich popularności, ale dopiero w ostatnich latach zaczął on pobijać swoje własne rekordy. Dragon Ball, Naruto, popularna Sailor Moon, Król Szamanów te produkcje przeszły już do klasyki i mają miejsce w sercach prawdopodobnie każdego, kto, będąc dzieckiem, oglądał bajki w telewizji. Jak to ma się do aktualnych realiów i Torunia?

W Toruniu ma miejsce znana w całej Polsce impreza cykliczna. Jest nią konwent Copernicon zlot fanów fantastyki i gier. Paneli dla fanów mangi i anime na nim nie zabrakło. On także wywarł swój wpływ na organizację innych wydarzeń, które miały i mają miejsce w mieście Kopernika. Jednym z przykładów są spotkania tytułowego Klubu Miłośników Kultury Japońskiej.

Najbliższe spotkanie ma odbyć się 19 listopada i trwać od godziny 17:30 do 20:30. Organizowane się one stacjonarnie w Fantastycznym Domu Kultury na Rudaku, a wstęp jest wolny. O genezie spotkań i wpływie Coperniconu na ich organizację opowiada Andrzej Ziółkowski organizator oraz koordynator wydarzenia.

Copernicon przyciąga wiele osób, gości różne osobistości, wszystkich gromadząc w jednym miejscu. Można na nim spotkać i tych najmłodszych i tych najstarszych, każdy znajdzie coś dla siebie. Zdjęcia z niego oraz innych konwentów (jak na przykład z poznańskiego Pyrkonu) obiegają Polskę. Jak więc, na ich tle, opisać można spotkania Klubu?

RudakOn – Minifestiwal Miłośników Fantastyki i Popkultury / źródło: www.facebook.com/FantastycznyDomKultury

Na spotkaniach poruszane są różne kwestie, mające miejsce w kulturze Japonii. Jedno zebranie trwa aż 3 godziny, dzięki czemu lepiej można przyjrzeć się konkretnym problemom, by w pełni móc je zrozumieć. Każdy zainteresowany jest w stanie dokładnie zanalizować zagadnienie, które najbardziej go interesuje. Czego więc można spodziewać się po tych spotkaniach i czy zrzeszają one tylko fanów, czy również promują kulturę kraju kwitnącej wiśni?

Oprócz kultury japońskiej w Polsce popularne stały się również koreańska, chińska czy tajska. Tak właściwie każde z państw azjatyckich ma coś ciekawego do zaoferowania. Dlaczego więc głównym tematem spotkań jest kraj kwitnącej wiśni, a nie np. Korea Południowa, skoro k-pop zaliczany jest do fenomenów światowych?

Z północy na południe, ze wschodu na zachód… Czy też może z zachodu na wschód? Wiedźmin zawojował cały świat najpierw poprzez grę od CD Projekt Red, a później poprzez serial, w którym główną rolę odgrywa Henry Cavill. Nic więc dziwnego, że i Azja pokochała tę produkcję, jaka powstała na bazie powieści polskiego autora Andrzeja Sapkowskiego. Dlatego też polski producent gry, o którym mowa wyżej, zdecydował się na stworzenie komiksu The Witcher: Ronin. Jaka jest opinia Andrzeja Ziółkowskiego na temat takich połączeń dwóch zupełnie różnych od siebie kultur?

Duża popularność w Polsce, duża popularność na świecie. Ale jak to wygląda tak właściwie w samej Japonii, skąd mangi i anime pochodzą? Czy ma się ona podobnie, czy może zupełnie inaczej? Na to pytanie odpowiedzą studenci japonistyki na UMK – Anna Wachowiak oraz Piotr Walkowiak.

Wiadomo, że zainteresowania często są czymś, co kieruje ludźmi podczas różnych wyborów życiowych. Szczególnie podczas obierania wykształcenia. Większość osób chce iść dalej w stronę, jaka je interesuje lub ma związek z ich hobby. Czy zainteresowanie mangą oraz anime wpływa na to, jakie kierunki wybierają potencjalni studenci?

W związku z tematem animacji i komiksów japońskich warto przekonać się, które tytuły są godne polecenia. Jakie z nich są najbardziej popularne i mogą przyciągnąć uwagę?

Szczegółowe informacje na temat spotkań dostępne są na wydarzeniu na Facebooku.