Jak zaangażować się w wolontariat?

Praca za darmo? Mało kto zgodziłby się na taką propozycję. Jak to jest jednak z wolontariatem? Czy ta forma pracy niesie ze sobą korzyści? Oczywiście! O tym jakie, przekonali się zagraniczni studenci programu “Join in &be involved” organizowanego przez Stowarzyszenie Youth Human Impact.

Projekt „Join in & be involved” został stworzony i zorganizowanego przez Stowarzyszenie Youth Human Impact w ramach programu Erasmus + .

Pomimo tego, że organizacja na stałe działa w Warszawie, zorganizowali oni toruński projekt wraz z lokalnymi oraz odwiedzającymi miasto studentami z Włoch, Bułgarii, Słowacji, Francji i Hiszpanii. W dniach 12-17 czerwca odbyli oni warsztaty „Jak zostać kandydatem na wolontariusza ESC”, w ramach których dowiedzieli się jak stawiać pierwsze kroki w działalności wolontariackiej w Europejskim Korpusie Solidarności oraz jako wykorzystać jego możliwości, aby aktywnie realizować swoje pasje.

Stowarzyszenie w swojej działalności pokazuje wolontariat jako miejsce aktywnego działania, pełnego nowych możliwości. Sprawia on nie tylko wiele korzyści dla samorozwoju człowieka, ale i również poprawia jego pozycję na rynku pracy, pomagając zdobyć mu potrzebne doświadczenie.

Uczestnicy warsztatów, w trakcie spotkania w Toruniu, odbyli spotkanie z Bartoszem Szczepaniakiem z EUROPE DIRECT Toruń, podczas którego zapoznali się z obszarem wolontariatów zagranicznych, staży, miejsc pracy oraz możliwości, jakie oferuje Unia Europejska dla młodych ludzi.

Będąc na miejscu, warto również zainteresować się ofertą lokalną. Uniwersytet Mikołaja Kopernika oferuje również wiele możliwości pracy wolontariackiej na rzecz wielu stowarzyszeń, są to m.in: European Student Network Toruń, Niezależne Zrzeszenie Studentów, Telewizja Uniwersytecka UMK TV, Samorząd Studencki oraz Radio Sfera UMK ;). Możliwości jest naprawdę wiele, a chcący poszerzyć swoją wiedzę i zainteresowania, na pewno znajdą coś dla siebie.

[W tekście zostały wykorzystane materiały prasowe organizatora, redakacja tekstu: Oliwia Ciszewska]