Centrum Medycyny Weterynaryjnej UMK pnie się w górę

1 lipca 2020 roku, po nieco ponad trzech miesiącach od podpisania umowy na wykonanie inwestycji, na placu budowy Centrum Medycyny Weterynaryjnej UMK miało miejsce wmurowanie aktu erekcyjnego.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz Instytutu Medycyny Weterynaryjnej UMK, były minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, podsekretarz stanu w MNiSW Anna Budzanowska, poseł Iwona Michałek, prezydent Torunia Michał Zaleski, marszałek województwa Piotr Całbecki, a także Dariusz Kolasa, dyrektor zarządzający firmy Strabag Sp. z o.o., która jest wykonawcą inwestycji.

Powstające Centrum ma być najnowocześniejszym tego typu obiektem w Polsce. Poza zajęciami dydaktycznymi i badaniami naukowymi budynek ma służyć także świadczeniu usług weterynaryjnych, w szczególności tych, które trudno byłoby wykonać w typowym gabinecie prywatnym, np. bardziej skomplikowanych operacji. Dyrektor Instytutu i Centrum Medycyny Weterynaryjnej, Jędrzej Jaśkowski zwrócił także uwagę na fakt, dzięki któremu budowana placówka będzie wyróżniać się wśród sobie równych.

Duża inwestycja i dodatkowe utrudnienia w postaci rygoru sanitarnego spowodowanego pandemią COVID- 19 to tylko część problemów, z którymi uporać muszą się wykonawcy projektu. Więcej szczegółów zdradził Dariusz Kolasa, dyrektor budownictwa ogólnego z firmy Strabag.

Przypomnijmy, że Uniwersytet Mikołaja Kopernika uzyskał zgodę Państwowej Komisji Akredytacyjnej na uruchomienie weterynarii pod warunkiem przygotowania całego zaplecza badawczego, klinicznego i dydaktycznego w ciągu czterech lat od uruchomienia kierunku. Budowa Centrum Medycyny Weterynaryjnej jest więc kluczowym wymogiem przedsięwzięcia. Na budowę przeznaczono 30 959 000 zł, a zakończenie prac planowane jest na listopad 2021 roku.

[fot. foto: Zuzanna Pilimon, montaż dźwięku: Oliwia Ciszewska]