AMP w futsalu mężczyzn – Półfinał A [RELACJA]

W dniach 23–26 stycznia Toruń był gospodarzem Półfinału A Akademickich Mistrzostw Polski w futsalu mężczyzn. Do rywalizacji przystąpili reprezentanci czterech województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego. Stawką turnieju był awans do ogólnopolskiego Finału w Poznaniu, do którego trafiły trzy najlepsze drużyny toruńskich zawodów.

Na plakatach zapowiadających rozgrywki piłkarskie zazwyczaj umieszczany jest zawodnik z pola. Organizatorzy Półfinału A postanowili zmienić tę niepisaną tradycję i promować mistrzostwa wizerunkiem bramkarza, którym był Jakub Matczak. O swoich odczuciach odnośnie do tego wyboru mówi Oliwia Lewandowska z Komitetu Organizacyjnego Półfinału A, jak i sam bohater plakatu.

Do zawodów zgłosiło się 16 drużyn. Rywalizacja toczyła się równocześnie w obiektach Uniwersyteckiego Centrum Sportowego oraz w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego i VIII LO. Toruń był reprezentowany przez dwa zespoły: UMK i Kolegium Jagiellońskie. Jak burza przez fazę grupową przeszli zawodnicy wspomnianego KJ TSW, strzelając aż 28 bramek w trzech spotkaniach. Obie toruńskie ekipy awansowały ze swoich grup do ćwierćfinału turnieju, w którym doszło między nimi do bezpośredniego starcia. Swoimi przewidywaniami przed derbowym spotkaniem podzielili się bramkarz UMK Jakub Matczak – a także kibice zgromadzeni w hali UCS.

Gracze z Kolegium Jagiellońskiego nie pozostawili swoim rywalom złudzeń, ogrywając UMK 6:0. W półfinale futsaliści Uniwersytetu Gdańskiego okazali się dla nich znacznie groźniejszym przeciwnikiem, odrabiając trzybramkową stratę w trakcie meczu. Ostatecznie ten emocjonujący pojedynek zakończył się wygraną KJ TSW 4:3. W drugim półfinale toruńskich zawodów WSG Bydgoszcz pokonała Politechnikę Gdańską 2:1. Przedstawiciele Torunia i Bydgoszczy zapewnili już sobie tymi zwycięstwami przepustkę do ogólnopolskiego Finału w Poznaniu. Walka o ostatnie miejsce premiowane awansem do Finału rozstrzygnęła się w derbach Gdańska, w których to lepszy okazał się Uniwersytet Gdański (4:1).
Triumfatorem Półfinału A  dzięki wygranej 2:1 z WSG Bydgoszcz – została ekipa KJ TSW. Tuż po zakończeniu rywalizacji wypowiedzieli się zawodnicy zespołów z Bydgoszczy i Torunia – Mateusz Lisowski oraz Kamil Naparło.

Królem strzelców turnieju został Mikołaj Kreft z Uniwersytetu Gdańskiego (11 goli). Ogólnopolski Finał w Poznaniu z udziałem 12 najlepszych drużyn z całego kraju zostanie rozegrany w dniach 20–23 lutego.

Klasyfikacja końcowa Półfinału A AMP w futsalu mężczyzn (Toruń, 23–26 stycznia):
1. Kolegium Jagiellońskie – Toruńska Szkoła Wyższa
2. Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy