Przekaż 1% CIT dla studentów

Przyszedł nowy rok, a z nim obowiązek rozliczenia się z urzędami skarbowymi. Już niedługo organizacje pożytku publicznego rozpoczną coroczny bój o 1 % podatku. Do tej pory tylko fundacje i organizacje non-profit mogły korzystać z tej formy pomocy finansowej. Jednak Ministerstwo Finansów szykuje zmiany.

Prawdopodobnie już od przyszłego roku przedsiębiorcy będą mieli możliwość przekazać 1% podatku CIT na rzecz najlepszych uczelni i jednostek badawczych. W resorcie finansów trwają właśnie intensywne prace nad nowelizacją ustawy o podatku od przedsiębiorstw.

W Ministerstwie Finansów pracowity początek roku – trwają prace nad nowelizacją ustawy o podatku CIT od przedsiębiorstw.

Resort finansów proponuje, aby w rozliczeniu za rok 2013 firmy mogły przekazać 1% podatku na rzecz najlepszych jednostek naukowych w Polsce. Jedyny warunek – jednostki te muszą gwarantować efektywne wykorzystanie funduszy.

Do tej pory możliwość przekazania 1% podatku miały tylko osoby prywatne i tylko na organizacje pożytku publicznego.

Minister nauki i szkolnictwa wyższego, Barbara Kudrycka, w komunikacie prasowym przesłanym do PAP stwierdza, że planowane przez ministerstwo finansów zmiany, to bardzo dobra wiadomość dla nauki w Polsce. Wg niej propozycja ministerstwa finansów ma na celu wspieranie innowacyjności przemysłu. Ma również stanowić silny impuls do podejmowania przełomowych projektów badawczych.

Kierownik Centrum Promocji i Informacji UMK, Aleksander Anikowski, powiedział Radiu Sfera, że działania promocyjne i informacyjne zostaną podjęte przez UMK, jak tylko nowelizacja ustawy wejdzie w życie, a Rektor podpisze odpowiednie rozporządzenie. Informacja skierowana do przedsiębiorstw będzie zawierać szczegółowy cel, na który zostaną przeznaczone pozyskane środki, np. doposażenie centrum sportu, wspieranie projektów dla studentów i absolwentów, itp.

Pozostaje mieć tylko nadzieję, że nowelizacja nie pozostanie tylko w fazie pomysłu i zgodnie z życzeniami minister Kudryckiej, skorzysta na tym nauka polska.

Zdjęcie: www.sxc.hu

Posted in UMK