Nowe obiekty w toruńskiej części UMK

Program modernizacji i rozbudowy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika wchodzi w decydującą fazę. Z części inwestycji będą mogli skorzystać wszyscy studenci, inne są przeprowadzane z myślą o konkretnych wydziałach i kierunkach.

Duże zmiany czekają budynek, w którym do niedawna mieściła się Akademicka Przychodnia Lekarska (na początku roku przeniesiona na ulicę Bydgoską). Zwolniony gmach na Bielanach posłuży jako siedziba nowej Katedry Psychologii Wydziału Humanistycznego. UMK planuje przeznaczyć 8 mln zł na adaptację pomieszczeń, a przetarg na wykonawcę ma zostać rozstrzygnięty na przełomie marca i kwietnia bieżącego roku. Zastępca kanclerza ds. technicznych Marcin Maksim szacuje, że budynek zostanie oddany do użytku w pierwszym kwartale 2020 r.

Do budowy nowej części Uniwersyteckiego Centrum Sportowego został już przygotowany grunt o powierzchni 2 ha. Zakończenie wartej 17 mln inwestycji przewiduje się na I lub II kwartał 2020 r. Nowe obiekty będą służyły nie tylko do sportu, ale także do szerzej pojętej rekreacji i wypoczynku. Można jednak spodziewać się poszerzenia dotychczasowej oferty zajęć wychowania fizycznego i rozbudowania infrastruktury dla dotychczasowych dyscyplin.

W czerwcu ubiegłego roku rozpoczęły się także prace nad rozbudową Wydziału Sztuk Pięknych. Ze względu na duży zakres działań, zakończenia można spodziewać się w pierwszej połowie 2021 r., bo na ich wykonanie zostało przewidziane 1000 dni. Konserwatorzy zabytków zyskają dzięki temu nową przestrzeń do pracy.

Jedną z najgłośniej zapowiadanych nowości na UMK jest w ostatnim czasie stworzenie Centrum Medycyny Weterynaryjnej. Wiąże się to z powstaniem zupełnie nowego kompleksu budowlanego, który zastąpi tymczasową siedzibę Centrum. Przyszli weterynarze i biolodzy zyskają także nowe laboratoria i przestrzenie do badań nad owadami, które znajdą się na terenie kampusu w obiektach kontenerowych.

Obecnie dobiegają końca prace na Wydziale Chemii. Studenci będą mogli skorzystać z nowego wyposażenia pracowni, do którego zaliczają się m.in. specjalistyczne instalacje w laboratoriach medycznych pozwalające na utrzymanie stałych warunków podczas badań biologicznych. Nie zapomniano także o wentylacji, klimatyzacji, termomodernizacji zewnętrznych ścian budynku oraz uporządkowaniu terenu wokół Wydziału.

Na oficjalnej stronie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika znajduje się więcej informacji na temat inwestycji związanych z Wydziałem Sztuk Pięknych i Uczelnianym Centrum Sportowym. Można także przeczytać szczegółowe listy wszystkich zamówień publicznych dla kampusu toruńskiegodla kampusu bydgoskiego.

Materiał przygotował Stanisław Janowski, fot. Andrzej Romański.