NAWA wspiera naukowców z UMK

Ponad 500 projektów zgłoszonych do programu imienia Bekkera, z czego 156 uzyskało dofinansowanie na przeprowadzenie badań. Wśród nich znalazły się trzy projekty naukowców z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Program imienia Bekkera ma na celu zwiększenie mobilności naukowców przez umożliwienie im prowadzenia badań w ośrodkach na całym świecie. Jakie możliwości daje program? To szansa na nawiązanie długotrwałej współpracy z naukowcami z zza granicy. Jednym z projektów, które uzyskały dofinansowanie jest projekt profesor Anny Branach-Kallas, która podczas wyjazdu do Kanady zbada historię weteranów pierwszej wojny światowej.

W moim projekcie interesują przede wszystkim żołnierze, którzy powrócili z wojny i […] nie wpisywali się w wizerunek dzielnego, opanowanego, wspaniałego żołnierza mówi profesor Branach-Kallas.

Wyjazd w ramach programu trwa od 3 do 12 miesięcy. O stypendia mogą ubiegać się nauczyciele akademiccy, którzy posiadają co najmniej stopień doktora. Profesor Anna Branach-Kallas w czerwcu rozpocznie badania na Uniwersytecie w Toronto. Oprócz niej swoje projekty w ramach progamu przeprowadzą również: profesor Przemysław Żywiczyński na Uniwersytecie w Lund w Szwecji oraz doktor Sławomir Wacewicz, który uda się na uniwersytet w Tybindze.

Program imienia Bekkera realizowany jest przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej. Zajmuje się ona wspieraniem przyjazdów studentów zagranicznych do Polski, finansuje mobilność naukową oraz wspomaga międzynarodowe instytucje nauki i szkolnictwa wyższego.

Materiał Stanisława Janowskiego

fot. Andrzej Romański