„Jest to powieść bardzo osobista…” – wywiad z Natalią Osińską

11 października miała miejsce premiera nowej książki Natalii Osińskiej pt. Slash.  Książka ta jest drugą częścią Fanfika, młodzieżowej powieści o transseksualności, dorastaniu oraz byciu innym.

Natalia Osińska przeszła długą drogę od bycia pracownikiem korporacji do pisania powieści młodzieżowych. Skąd pomysł na pierwszą jej powieść Fanfik?

Nieheteronormatywność w polskich książkach pojawia się dość rzadko. Dlaczego zaczęła pisać książkę, której głównym bohaterem jest osoba nieheteronormatywna oraz skąd pomysł na głównego bohatera, Tośka?

Natalia Osińska jest na pewno jedną z pionierek młodzieżowych powieści nieheteronormatywnych w Polsce, chociaż bezpośrednio nie używa etykietek związanych ze tym środowiskiem. Dlaczego wystrzega się używania nazewnictwa związanego ze społecznością LGBTQ+ i czy kiedy zaczynała swoją przygodę z pisaniem, wiedziała, że uderza w niszową sferę polskiej literatury?

„Zdaję sobie sprawę, że dla nich [młodzieży] jestem po prostu starym próchnem, które przyszło do szkoły na spotkanie. Ja nie jestem dla nich jeszcze aż takich autorytetem, żeby ktokolwiek przychodził do mnie ze swoimi problemami.”

Poznań jest miastem, w którym od kilku lat mocno rozwija się społeczność i ruchy mające na celu uświadamianie problemów społeczność LGBTQ+. Jako miasto rodzinne autorki oferuje ono wiele możliwości zdobywania wiedzy czy spotkań z osobami nieheteronormatywnymi.  Jak korzysta z tego Osińska? W jaki sposób odbiera spotkania z samymi czytelnikami, którzy mogą znajdować się w tej społeczności i czego młodzież poszukuje w powieściach, po które sięga?

Homofobia jest jednym z najbardziej drażliwych tematów i jednocześnie największym problemem, z jakim spotykają się osoby queerowe. W swoich powieściach Osińska pokazuje także te kwestie. Jakiego rodzaju badania przeprowadziła, by poruszyć ten temat? Jak ona, jako osoba, która wyrosła jako wytwór polskiego społeczeństwa, widzi kwestię otwartości na  nienormatywność?

Osińska otrzymała wiele dobrych, ale również negatywnych recenzji, między innymi na portalu lubimyczytać.pl. Odnoszą się one zarówno do Fanfika jak i Slasha. Czy są one dla niej motywacją, czy może wręcz przeciwnie? Szczególnie ciekawe są zarzuty wobec autorki, które poruszają kwestii mizoginistycznych zachowań Tośka. Co o tym sądzi i dlaczego to zjawisko pojawia się w jej książkach?

Dwie powieści w dwa lata, to bardzo dobry wynik. W jaki sposób Osińska podchodzi do warsztatu pisarza?

W planach jest trzecia część powieści o życiu młodzieży nienormatywnej.

Wywiad przeprowadzany wspólnie z Aldoną Kobus z portalu Szuflada.net.