Per Musicam Ad Astra 2017

W dniach 24-29 czerwca br. odbędzie się już V Międzynarodowy Konkurs i Festiwal Chóralny im. M. Kopernika PER MUSICAM AD ASTRA. W tym roku udział zgłosiły zespoły z Węgier, Norwegii, Portugalii, Finlandii, Czech, Łotwy, Hongkongu oraz różnych regionów Polski.

Chóry będą się zmagały w przesłuchaniach konkursowych, a także występowały na Festiwalowych Koncertach przed publicznością w Toruniu, Chełmży, Lubiczu i Inowrocławiu.

Podobnie jak w poprzednich latach w ramach Festiwalu zaplanowane zostały koncerty specjalne. Pierwszy z nich to „Tango Project”, który odbędzie się w sobotę 24 czerwca w Bazylice Konkatedralnej w Chełmży i w niedzielę 25 czerwca w Dworze Artusa w Toruniu. W programie znajdą się kompozycje cenionego na świecie argentyńskiego kompozytora Martina Palmeriego: Tango Gloria i Tango Credo. Oba utwory w Polsce zabrzmią po raz pierwszy.

Drugą propozycją jest Koncert Specjalny „Dźwięki Północy” zaproszonego na festiwal Chóru Kameralnego „441 Hz” z Gdańska. Ten młody zespół zdobywał już najwyższe nagrody na krajowych i międzynarodowych konkursach chóralnych. Podczas koncertu zespół zaprezentuje kompozycje twórców z Norwegii, Finlandii i Szwecji inspirowane głównie tamtejszym folklorem.

Festiwal jest organizowany z myślą o mieszkańcach regionu, którzy mogą usłyszeć różnorodne brzmieniowo zespoły z całego świata i zapoznać się ze współczesną muzyką chóralną. Dla chórów natomiast organizatorzy przygotowali warsztaty z emisji głosu oraz interpretacji utworów prowadzone przez wybitnych dyrygentów chóralnych.
Na koncerty festiwalowe wstęp jest wolny, jedynie na koncert „Tango Project” w Toruniu niezbędne jest zaproszenie, które będzie można wygrać od 15 czerwca na profilu Festiwalu

Poniżej przedstawiamy szczegółowy program festiwalu:

• 24 czerwca 2017 (sobota), godz. 19.30, Bazylika Konkatedralna w Chełmży – „Tango Project” – Koncert specjalny dla uczczenia ustanowienia św. Jana Pawła II patronem województwa kujawsko-pomorskiego
    W programie: Martin Palmeri – Tango Gloria, Tango Credo. Wykonawcy: Martin Palmeri (fortepian), Mario Stefano Pietrodarchi (bandoneon), Aleksandra Turalska (sopran), Agata Schmidt (mezzosopran), Łukasz Klimczak (baryton), toruński Chór „Astrolabium” oraz Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis pod dyrekcją Kingi Litowskiej. Koncert objęty patronatem honorowym Przewodniczącego Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Burmistrza Miasta Chełmży oraz Ambasady Republiki Argentyny w Polsce.
  • 25 czerwca 2017 (niedziela), godz. 17.30, Rynek Nowomiejski w Toruniu – paradne przejście chórów ul. Królowej Jadwigi i Szeroką w kierunku Dworu Artusa.
  • 25 czerwca 2017 (niedziela), godz. 19.00, Dwór Artusa w Toruniu – Ceremonia Otwarcia i Koncert Inauguracyjny – „Tango Project”.
    W programie: Martin Palmeri – Tango Gloria, Tango Credo. Wykonawcy: Martin Palmeri (fortepian), Mario Stefano Pietrodarchi (bandoneon), Aleksandra Turalska (sopran), Agata Schmidt (mezzosopran), Łukasz Klimczak (baryton), toruński Chór „Astrolabium” oraz Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis pod dyrekcją Kingi Litowskiej. Koncert objęty patronatem honorowym Ambasady Republiki Argentyny w Polsce.
  • 26 czerwca 2017 (poniedziałek), godz. 18.00, Dwór Artusa w Toruniu – Koncert Festiwalowy.
    Wykonawcy: Chór Szkolny „Good Hope” – Hongkong, Chór Młodzieżowy „Defrost” – Norwegia.
  • 26 czerwca 2017 (poniedziałek), godz. 19.00 – Koncert Festiwalowy, Parafia Matki Bożej Częstochowskiej i św. Wacława w Lubiczu Górnym. Wykonawcy: Chór Dziecięcy „Gaudium Cantates” – Toruń, Chór „Melodia” – Toruń, Chór Dziecięco-Młodzieżowy „Jitřenka” – Czechy.
  • 26 czerwca 2017 (poniedziałek), godz. 20.00, Dwór Artusa w Toruniu – Koncert Galowy „Dźwięki Północy”.
    Wykonawca: Chór Kameralny 441 Hz z Gdańska. W programie koncertu utwory z Norwegii, Finlandii i Szwecji, inspirowane głównie tamtejszym folklorem.
  • 27 czerwca 2017 (wtorek), godz. 16.00 – Koncert Festiwalowy – Park Solankowy w Inowrocławiu, Muszla Koncertowa. Wykonawca: Chór Szkolny „Good Hope” – Hongkong.
  • 27 czerwca 2017 (wtorek), godz. 18.00, Dwór Artusa w Toruniu – Koncert Festiwalowy.
    Wykonawcy: Coro Misto da Beira Interior – Portugalia, Chór Mieszany „Ventspils” – Łotwa.
  • 27 czerwca 2017 (wtorek), godz. 19.00, Parafia św. Antoniego w Toruniu – Koncert Festiwalowy Wykonawcy: Chór „Holmlia Barne” – Norwegia, Chór „Camerata” – Września, Zespół Wokalny „Grassalkovich” – Węgry.
  • 27 czerwca 2017 (wtorek), godz. 19.30 – Bazylika Konkatedralna w Chełmży, Koncert Festiwalowy.
    Wykonawcy: Chór Młodzieżowy „Defrost” – Norwegia, Chór „Oriolus” – Węgry.
  • 28 czerwca 2017 (środa), godz. 11.00, Dwór Artusa w Toruniu – Koncert Festiwalowy.
    Wykonawcy: Zespół Wokalny „Unity” – Oleśnica, Bergen Kammerkor – Norwegia, Chór „Holmlia Barne” – Norwegia, Chór „Vanajan Laulu” – Finlandia.
  • 28 czerwca 2017 (środa), godz. 17.00, Dwór Artusa w Toruniu – Konkurs o Grand Prix, wystąpią zwycięzcy poszczególnych kategorii.
  • 28 czerwca 2017 (środa), godz. 19.00, Hotel Filmar w Toruniu – Ceremonia Zamknięcia Festiwalu, wystąpi zdobywca Grand Prix, wstęp jedynie za zaproszeniami.

Festiwal organizowany jest przez toruńskie Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Chóralnej „Astrolabium”, zaś współorganizowany przez niemiecką agencję Meeting Music oraz Stowarzyszenie „Tumska 14” z siedzibą w Chełmży.

Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Prezydenta Miasta Torunia, Burmistrza Miasta Chełmży oraz Narodowego Centrum Kultury. Jest współfinansowane z budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz budżetu Miasta Toruń i budżetu Gminy Miasta Chełmży. Sponsorem Głównym Festiwalu jest Krajowa Spółka Cukrowa S.A.

[Źródło: materiały nadesłane]